FOTO/ Trofeu i parë nuk do të harrohet, shikoni çfarë shkruajnë mediat europiane për triumfin e Romës në Tiranë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 26, 2022 | 1:04


FOTO/ Trofeu i parë nuk do të harrohet, shikoni çfarë shkruajnë mediat europiane për triumfin e Romës në Tiranë

Roma arriti triumfin e parë në Ligën e Konferencës të luajtur në Tiranë, duke mposhtur Fejnordin me rezultatin 1-0. Pas kësaj sfide, mediat europiane e komentuan menjëherë këtë event.

pjimage (27) (1)

Në Holandë vajtojnë humbjen e Fejnordit, me “De Telegraaf” që shkruan: “Lot në Tiranë”.

de telegraf

Media tjetër holandeze, “Votebal International” shkruan: “Ëndrra europiane e Fejnordit përfundon me humbje në finale”.

voetbal

Në Angli, “The Sun” preferon ta lidhë me Europianin, ku shkruan: “Po shkon në Romë: Goli i Zaniolos në pjesën e parë i siguron lavdinë Murinjos në Ligën e Konferencës”.

the sun

“Daily Mail” nga ana tjetër preferon të zgjatet më shumë, e cila e hap: “Realizimi i zgjuar i Nikolo Zaniolos i jep lavdinë Romës në Ligën e Konferencës, me fitoren 1-0 përballë Fejnordit i jep Zhoze Murinjos trofeun e pestë europian… dhe të parin për klubin që nga 1961”.

daily mail

Prestigjiozja spanjolle, “Marca” ja kushton këtë triumf teknikut portugez, ku shkruan: “Roma e perandorit Murinjo është kurorëzuar në Konferencë”.

marca

Spanjollja tjetër, “AS” shkruan: “Për Murinjon nuk ka Kupë që mund t’i rezistojë”.

WhatsApp Image 2022-05-26 at 12.58.10 AM (3)

Në Gjermani, “Bild” shkruan: “Super-Murinjo tani bëhet ‘I Vetmi’: Trajneri legjendar fiton me Romën Ligën e Konferencës”.

WhatsApp Image 2022-05-26 at 12.58.10 AM (1) (1)

“L’Equipe” në Francë shkruan: “Roma e Zhoze Murinjos fiton trofeun e parë të Ligës së Konferencës”.

WhatsApp Image 2022-05-26 at 12.58.10 AM (2) (1)

Përgatiti: JON LUMANI – PANORAMASPORT.AL