FOTO/ Diego Armando Maradona, gjeniu i futbollit botëror! Ja fotot më interesante gjatë karrierës së tij

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 25, 2020 | 19:51


FOTO/ Diego Armando Maradona, gjeniu i futbollit botëror! Ja fotot më interesante gjatë karrierës së tij

Në moshën 60-vjeçare shuhet Diego Armando Maradona.

Karriera e “El Pibe de Oro”-s ishte e gjatë nga ku u aktivizua me Boka Zhuniors, Barcelona, Napoli ku shkëlqeu dhe e cilësuan si “djaloshi i artë” duke fituar dy tituj kampion me napoletanët, Sevijan, Nju Old Bojs dhe karrierën e përfundoi me Boka Zhuniorsin. Me Argjentinën ku triumfoi me Kupën e Botës në vitin 1986. Ndërkohë më poshtë mund të shihni disa nga fotot më interesante të Diegos, ku pasqyrohet karriera e tij e lavdishme!

diego 1

diego 2

-Dy sezone për Maradonën tek Barcelona, një eksperiencë e kushtëzuar nga dëmtimet e shumta

diego 3

-Prezantimi zyrtar i Maradonës me Napolin, më 5 korrik 1984 në stadiumin “San Paolo”

diego 4

-Prezantimi zyrtar i Maradonës me Napolin, më 5 korrik 1984 në stadiumin “San Paolo”

diego 5

-Sezoni 1987/1988 një duel midis Milanit dhe Napolit për të fituar titullin kampion, të fituar në fund nga kuqezinjtë.

diego 6

diego 7

diego 8

-Maradona dhe Platini, dy lojtarë simbol në epokën e tyre, duke treguar fuqinë ekonomike të futbollit italian ato vite

diego 10

-Jo vetëm dy titujt kampion por fiton dhe Kupën Uefa ndaj Shtutgardit në vitin 1989

diego 11

-Në finalen e vitit 1982 Argjentina e Maradonës duhet ti dorëzohej Italisë

diego 12

-Puthja e Kupës së Botës së fituar ndaj Gjermanisë Perëndimore në finalen e vitit 1986

diego 13

-“France Football” i dorëzon “Topin e Artë” Maradonës në vitin 1998 duke qenë se “Topi i Artë” në ato vite kur luante Maradona aplikohej vetëm për futbollistat europian.

diego 14

-Nga viti 2008 deri në vitin 2010 Maradona drejtonte kombëtaren e Argjentinës

diego 15

-Maradona me Mesin

diego 16

-Maradona me Papën në San Lorenco

diego 17

-Maradona në stadiumin e Napolit “San Paolo” në vitin 2014 së bashku me presidentin napoletan Aurelio De Laurentis

diego 18

-Maradona i papërmbajtshëm në tribunat ruse në Kupën e Botës së vitit 2018

diego 19

-Maradona me Ronaldinjon

diego 20

-Maradona me Robi Baxhon

diego 21

-Maradona me Totin

diego 22

diego 23

-Maradona pas operacionit të fundit

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/