FORMULA 1/ Ferrari shkatërron gjithçka vetë, Perez triumfon në garën e Monakos

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 29, 2022 | 18:40


FORMULA 1/ Ferrari shkatërron gjithçka vetë, Perez triumfon në garën e Monakos

Çmimi i Madh i Monakos është mbyllur me kurorëzimin si fitues të pilotit të Red Bull, Serxhio Perez në një garë plot emocione, të kushtëzuar edhe nga kushtet atmosferike.

verstapen-leklerk

Gara nisi me probleme që në startin e saj ku reshjet e dendura të shiut e vonuan nisjen zyrtare të saj me disa minuta. Pilotët shfaqën probleme të shumta me kontrollin e makinave të tyre në këtë garë për shkak të gjendjes së pistës dhe vështirësisë për të manovruar në terrenin e lagur.

Ferrari kreu një gabim fatal në një pitstop në një situatë me ndërrimin e gomave të Çarls Leklerk me pilotin i cili humbi kryesimin dhe disa pozicione ndaj pilotëve të tjerë. Një tjetër gabim ky fatal për skuadrën italiane që mund t’i kushtoj shtrenjtë në garën për titullin.

RENDITJA E GARËS:

534535535

 

RENDITJA E KAMPIONATIT:

565788

PANORAMASPORT.AL