“Finalja e ‘99-ës ishte një dramë”, Kahn flet për karrierën e tij: Ronaldo? Jo, sulmuesi që kam më shumë kujtime të këqija është…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 17, 2022 | 14:44


“Finalja e ‘99-ës ishte një dramë”, Kahn flet për karrierën e tij: Ronaldo? Jo, sulmuesi që kam më shumë kujtime të këqija është…

Oliver Kahn i njeh kurthet që i ka servirur jeta në futboll. Në vitin 1999 ai përjeton dramën e madhe, për t’u bërë hero në vitin 2001. Në intervistën me “Kicker”, ai flet për dy finalet e tij në Champions, termin “aftësia e fitores” dhe kundërshtarët e tij më të mirë.

Kahn-final-de-1999

Zoti Kahn, nga cili sulmues më i mirë ndërkombëtar keni kujtimet më të këqija: brazilianin Ronaldo apo Filipo Inzagin?

Inzagi dhe Ueah. Të dy shënonin shpesh kundër meje.

Nga Xhorxh Ueah keni pësuar golin e parë në Champions më 14 shtator 1994 në Paris?

Saktë… (qesh). Dhe unë madje dëmtova veten gjatë asaj ndeshjeje. Ende e mbaj mend mirë. Ne gjithashtu patëm një rekord tepër të keq kundër Parisit.

Katër humbje dhe dy fitore?

Ne pothuajse kurrë nuk patëm një shans kundër Milanit në atë fazë, Pipo Inzagi ishte jashtë syve dhe ai shënoi. Kam luftuar shumë edhe me Raulin, sepse kemi luajtur shumë kundër Real Madridit. Ishte një rivalitet shumë, shumë i veçantë, por ne e respektonim shumë njëri-tjetrin.

Ronaldo i shënoi të dy golat kundër jush në finalen e Kupës së Botës 2002. Sa herë ka shënuar Inzagi kundër jush?

Katër herë.

Midis 1994 dhe 2008 keni luajtur 103 ndeshje në njëmbëdhjetë sezone A jeni të kënaqur me këtë bilanc?

Jam shumë i lumtur me këtë, por do të kisha dashur të kisha fituar sërish Champions-in, por në fakt e fitova edhe një herë, në 1999-ën, ende e mbaj mend veten si fitues të Ligës së Kampionëve. I kapërcej vetëm dy minutat e fundit (qesh).

Iker Kasijas kryeson këtë listë me 177 paraqitje, i ndjekur nga Nojer me 128 deri më tani, Bufon është i treti me 124. Cilët kanë qenë portierët përcaktues në tri dekadat e Champions-it?

Kasijas u fut i ri, ai ishte shumë me ndikim, edhe Bufon. Sigurisht, Peter Shmaikel ishte i rëndësishëm. Francezi Fabien Bartez dhe Eduin van der Sar ishin gjithashtu të mëdhenj.

Çfarë e bëri kush?

Van der Sar ishte futbollisti më i mirë. Edhe atëherë ai u dallua sepse e kuptonte lojën ndryshe nga prapavija dhe ishte shumë i mirë në top. Ai vendosi fillimet e ndeshjes së sotme të portierëve, të cilën e vazhduan të tjerët dhe veçanërisht Manuel Nojer. Van der Sar ishte pionieri. Bufon identifikoi një personalitet të veçantë. Të gjithë këta portierë kishin paketën e plotë. Fabien Bartez ishte një djalë i çmendur pozitivisht, i jashtëzakonshëm në linjë me reflekse të shkëlqyera. Ai gjithashtu bëri gjëra jokonvencionale që gjithmonë shkonin mirë.

Në prill 2001, përpara se Bajerni të fitonte 1-0 në çerekfinalen në “Old Trafford”, Bartez gjuajti në portë dhe goditi me breshëri nga krosi. E mbani mend?

Bartez ishte i jashtëzakonshëm, një zog shumëngjyrësh. Shmaikel ishte portieri i brezit tim tek i cili u mbështeta, i fortë fizikisht, tepër i pranishëm. Ishte ky brezi i portierëve, pak më të vjetër se unë, që unë shikoja.

imago0000295336s

Si do ta përshkruanit atë ndeshje?

Është një lojë. Fati dhe fati i keq ndonjëherë janë pjesë e tij. Sigurisht që kërkohet aftësi maksimale, por edhe fati është i rëndësishëm. Dhe kështu ishte ajo mbrëmje. Mund të kishte shkuar shumë ndryshe.

Në 103 ndeshjet tuaja keni pësuar 102 gola, 33 herë asnjë, kështu që keni luajtur në zero pothuajse 1 herë në tri ndeshje. A keni bërë një punë të mirë?

Mbrojtja ime dhe unë bëmë një punë të mirë së bashku, vetëm nuk mund të bëja asgjë, askush nuk mund të bëjë gjë i vetëm në këtë lojë.

Cilët ishin lojtarët më të mëdhenj të kohës suaj aktive?

“Galaktikët” e Realit ishin gjigantë. Aty qëndrova në portë dhe shikoja se çfarë ndodhi kur ata kishin topin dhe pyeta veten: Si planifikoni të fitoni këtu? Kjo ishte e jashtëzakonshme, por ne nuk kishim shumë respekt. Ne luftuam kundër. Në krahun e kundërt ishin Luis Figo, Zinedine Zidane, braziliani Ronaldo, David Bekam, Raul, Roberto Karlos. Ky ekip ishte i mahnitshëm.

kahn

Prapëseprapë, me ju në portë kishte shtatë fitore, një barazim dhe vetëm katër humbje?

Po, kemi pasur statistika të mira kundër Realit. Në “Old Trafford”, në Bernabeu të Madridit, në Camp Nou të Barcelonës. Nuk më pëlqeu shumë të luaja në Milano, vetëm kundër Milanit sepse nuk shënuam asgjë atje. Por kjo është ironia e futbollit: Ne fituam ndeshjen më të rëndësishme në “Meazza”, kundër Valencias, në finalen e vitit 2001.

Cila nga dy finalet tuaja ju vjen në mendje e para: e 1999-ës apo 2001-shit?

Sa herë që pyes se kush e kujton ende 1999-ën, të gjitha duart ngrihen menjëherë. Mendoj se njerëzit e mbajnë mend atë më mirë se finalen e 2001-shit. Kjo finale mbahet mend plotësisht nga tifozët e Bajernit, ndoshta ashtu si finalja në shtëpi.

Trajneri Otmar Hitcfeld thotë se viti 1999 ishte humbja më brutale e karrierës së tij. Edhe juaja?

Unë vetëm mund të pajtohem. Kushdo që ishte dëshmitar i kësaj… Si u shtri më pas Uli Hënes në stolin e masazhit në dhomën e zhveshjes, këto imazhe janë ende në kokën time. Ose ajo zhurma pas meje në golin e dytë! 30,000 tifozë të Mançesterit, gjithçka që ndodhi atje është e paimagjinueshme.

A ishte e gjitha ende një përvojë e frytshme?

Me kënaqësi do të kisha bërë pa këtë, sepse sot di shumë për temën e fitoreve dhe humbjeve nga pikëpamja psikologjike. Kjo temë, që duhet të mësosh nga humbjet, ka konotacione shumë pozitive. Humbjet fillimisht çojnë në pasiguri. Ju duhet të shmangni humbjet. Dhe kjo është vërtetuar që mësohet mbi të gjitha nga fitorja. Kështu mëson të fitosh diçka. E vetmja gjë që mësoj nga humbja është se si të mos bëj diçka, por kur humbja të godet, kjo ndodh në çdo jetë, nuk ke zgjidhje tjetër veçse të jetosh me të.

imago09291445h-1

Si e keni përballuar këtë pengesë në vitin 1999?

Isha i rraskapitur, krejt bosh, në një moment zbrita në banket, u ndala diku dhe u ktheva menjëherë në dhomën time. Kjo disfatë, këtë herë më shtyu në kufijtë e mi. Ishte gjithashtu një fazë me një numër të pabesueshëm ndeshjesh. Në sezonin në vijim u fut raundi i ndërmjetëm në Champions, unë isha bërë numri 1 në kombëtare. Duhet të jesh i kujdesshëm, veçanërisht nëse punon sipas parimit: Duhet të stërvitem shumë, vetëm kështu mund të performoj në mënyrën më të mirë, por ka një kufi natyror. Mund të stërvitesh shumë, gjithnjë e më shumë, por në një moment ka mbaruar. Më kujtohen momentet kur kam bërë stërvitje portierësh me Zep Majer për një orë e 45 minuta. Lojtarët e tjerë tashmë po shkonin në shtëpi, unë ende fluturoja rrotull (qesh). Ata janë vetëm portierë, janë pak të çmendur.

Çfarë e bëri të veçantë brezin e Bajernit të asaj kohe?

Ne ishim gjithashtu profesionistë të mirë, sigurisht, por brezi i sotëm tashmë është më i arsimuar kur hyn në profesion dhe është më tej, më i mirë. Gjithçka lidhet me kohën. Ne duhet të ndalojmë krahasimin midis brezave!

A është legjitime atëherë zgjedhja e futbollistëve botërorë?

Po, Zidan ishte i jashtëzakonshëm në kohën time, Lionel Mesi dhe Kristiano Ronaldo ishin në dhjetë, dymbëdhjetë vitet e fundit, Diego Maradona dhe Lothar Mateus në kohën e tyre.

A ishte penalltia e fundit në Milano momenti më intensiv i jetës suaj, ndjenja e fundit e lumturisë? Apo barazimi 1-1 në Hamburg?

Kur bëhesh kështu kampion, është e papërshkrueshme. Dhe unë isha i fiksuar pas gjuajtjeve të penalltive, kishte vetëm një mendim: Unë duhet ta fitoj këtë lojë këtu! Penalitetet janë një lojë brenda një loje. Nuk e dija që penalltia e fundit e Pelegrinos ishte ajo vendimtare. Thjesht u përqendrova dhe i thashë vetes: Çfarëdo që të ndodhë, duhet të ruaj çdo top! Pastaj mbaj këtë, shikoj shkurt në mes dhe më pas lojtarët fillojnë të vrapojnë. Vetëm në atë moment kuptova se kishim fituar. Kështu që ju mund të imagjinoni botën në të cilën isha.

PANORAMASPORT.AL