Europiani “Gjermani 1988″/ Van Basten “shemb” Murin e Berlinit

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Qershor 1, 2016 | 10:11

Europiani “Gjermani 1988″/ Van Basten “shemb” Murin e Berlinit

E vetmja që ishte shpallur dy herë kampione e Evropës në 7 edicionet e deritanishme të turneut, më në fund Gjermania Perëndimore ka shansin të organizojë kampionatin e tetë në histori.

1499987_w2Por, një vit përpara rënies së Murit të Berlinit, do të ishte Holanda e Van Bastenit ajo që do të ngrinte trofeun e parë në Mynih. Në stolin e skuadrës rikthehej Rinus Mishels.

Pasi humbën ndeshjen e parë në grup ndaj sovjetikëve, “tulipanët” do të kualifikoheshin në gjysmëfinale pasi mundën Anglinë 3-1 (falë tripletës së heroit Marko Van Basten) dhe Irlandën 1-0.

Për shumicën e tifozëve holandezë, finalja e këtij Evropiani nuk ishte ajo ndaj Bashkimit Sovjetik, të cilën e fituan me rezultatin komod 2-0, por gjysmëfinalja me organizatorët. Ishte dhe një hakmarrje për finalen e humbur në Botërorin e 1974-ës, i cili u luajt gjithashtu në shtëpinë e gjermanëve.

919778_w2Van Basten shënoi në minutën e 88-të, duke nxjerrë jashtë të zotët e shtëpisë. Kjo ndeshje nuk do të harrohet kurrë edhe për incidentin me Ronald Kumanin, i cili në mënyrë provokative fshinte lotët pas fanellës së Olaf Thonit. Holanda e fitoi finalen në “Olimpiashtadion” në mënyrë bindëse pas një goli me kokë të Rud Gulit dhe një gjuajtjeje fluturimthi të Van Bastenit.

Italia rikthehej në finale pas mospjesëmarrjes në “Francë 1984”, por do të eliminohej në gjysmëfinale nga Bashkimi Sovjetik. Të kaltrit u pozicionuan në Grupin 1 së bashku me Gjermaninë Perëndimore, Spanjën dhe Danimarkën.

Skuadra e Axelio Viçinit nuk pati asnjë shans kundër futbollit total të Bashkimit Sovjetik. Ndërkohë që në Grupin 2, sovjetikët do të kualifikoheshin përpara Holandës, por edhe pse i kishin mundur këta të fundit 1-0 në këtë fazë, në finale iu imponuan kundërshtarit.

“Gjermani P. 1988” e kishte vendosur fatin e saj. Kishte ardhur koha që të fitonte futbolli spektakolar dhe më në fund “brezi i artë” solli në shtëpi kupën e parë të Evropës. Dominimi i futbollit holandez ishte paralajmëruar edhe me shpalljen kampione Evrope të PSV-së, pasi mundi në finale Benfikën.

 

Nga Gjermania te Franca, dështimet e mëdha në “Euro `88”

Largimi pa lënë shenjë nga “Francë 1984” u digjte ende gjermanoperëndimorëve, nga të cilët në shtëpi 4 vite më pas priteshin gjëra të mëdha.

aVXWVoPDy herë kampionët e Evropës organizonin për herë të parë në shtëpi turneun dhe niseshin si favoritët absolutë për të fituar kupën. Me Bekenbauerin në stol, ata vinin si nënkampionë bote në “Meksikë 1986”, ndërsa ishin mundur në finale nga Argjentina e Maradonës.

Pasi kishin arritur të merrnin pjesë në dy finalet e fundit të Botërorit, kësaj radhe me “Kajzerin” në stol, Gjermania kishte përfshirë në radhët e saj edhe lojtarë me të ardhme si Klinsman, Kohler apo Berthold.

Por “pancerat” mund të besonin shumë edhe tek këmbët e Rudi Fëlerit, i cili sapo ishte rikthyer nga një dëmtim. Megjithatë, gjermanët i eliminoi një ndeshje epike në gjysmëfinale, ndaj një Holande gati perfekte, edhe pse e fitonin atë deri në minutën e 74-t, kur Kumani barazoi golin e Klinsmanit, ndërsa 14 minuta më vonë Van Basteni vuloste eliminimin dhe hakmarrjen ndaj gjermanëve.

Veç dështimit të Gjermanisë, për herë të parë një kampione në fuqi, Franca, nuk kualifikohej në turneun pasardhës. Cikli i Platinisë me shokë kishte përfunduar që një vit më parë.

Group 1

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 West Germany 3 2 1 0 5 1 +4 5
 Italy 3 2 1 0 4 1 +3 5
 Spain 3 1 0 2 3 5 −2 2
 Denmark 3 0 0 3 2 7 −5 0

10 June 1988
20:15
W. Germany  1–1  Italy
Brehme Goal 55′ Mancini Goal 52′
 

11 June 1988
15:30
Denmark  2–3  Spain
Laudrup Goal 24′
Povlsen Goal 82′
Míchel Goal 5′
Butragueño Goal 52′
Gordillo Goal 67′
 

14 June 1988
17:15
W. Germany  2–0  Denmark
Klinsmann Goal 10′
Thon Goal 85′
 

14 June 1988
20:15
Italy  1–0  Spain
Vialli Goal 73′
 

17 June 1988
20:15
W. Germany  2–0  Spain
Völler Goal 29′51′
 

17 June 1988
20:15
Italy  2–0  Denmark
Altobelli Goal 67′
De Agostini Goal 87′

 


Group 2

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Soviet Union 3 2 1 0 5 2 +3 5
 Netherlands 3 2 0 1 4 2 +2 4
 Republic of Ireland 3 1 1 1 2 2 0 3
 England 3 0 0 3 2 7 −5 0

12 June 1988
15:30
England  0–1  Republic of Ireland
Houghton Goal 6′
 

12 June 1988
20:15
Netherlands  0–1  Soviet Union
Rats Goal 52′
 

15 June 1988
17:15
England  1–3  Netherlands
Robson Goal 53′ Van Basten Goal 44′71′75′
 

15 June 1988
20:15
Republic of Ireland  1–1  Soviet Union
Whelan Goal 38′ Protasov Goal 74′
 

18 June 1988
15:30
England  1–3  Soviet Union
Adams Goal 16′ Aleinikov Goal 3′
Mikhailichenko Goal 28′
Pasulko Goal 73′
 

18 June 1988
15:30
Republic of Ireland  0–1  Netherlands
Kieft Goal 82′
 

Knockout stage

Semi-finals Final
21 June – Hamburg (Volksparkstadion)
  West Germany 1
  Netherlands 2
25 June – Munich (Olympiastadion)
  Netherlands 2
  Soviet Union 0
22 June – Stuttgart (Neckarstadion)
  Italy 0
  Soviet Union 2

Semi-finals

21 June 1988
20:15
West Germany  1–2  Netherlands
Matthäus Goal 55′ (pen.) R. Koeman Goal 74′ (pen.)
Van Basten Goal 88′
 
22 June 1988
20:15
Soviet Union  2–0  Italy
Lytovchenko Goal 58′
Protasov Goal 62′
 

Final

Main article: UEFA Euro 1988 Final
25 June 1988
15:30
Soviet Union  0–2  Netherlands
Gullit Goal 32′
Van Basten Goal 54′
 

Statistics

Goalscorers

With five goals, Marco van Basten was the top scorer in the tournament. In total, 34 goals were scored by 28 different players, with none of them credited as own goal.

5 goals
2 goals
1 goal

Fastest goal

3 minutes

Sergei Aleinikov (USSR vs England)

Awards

UEFA Team of the Tournament
Goalkeeper Defenders Midfielders Forwards
Netherlands Hans van Breukelen Italy Giuseppe Bergomi Italy Giuseppe Giannini Netherlands Ruud Gullit
Netherlands Ronald Koeman West Germany Lothar Matthaus Italy Gianluca Vialli
Netherlands Frank Rijkaard Netherlands Jan Wouters Netherlands Marco van Basten
Italy Paolo Maldini
www.minuta90.com