Euro 1984/ Franca është “Zot” në shtëpinë e saj

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Maj 30, 2016 | 21:42

Euro 1984/ Franca është “Zot” në shtëpinë e saj

Dy javë spektakolare në futbollin evropian prodhoi Franca në vitin 1984. I ashtuquajturi Evropiani më i mirë i organizuar deri më tani, ishte dëshmitari i një turneu spektakolar të vendësve.

Equipe avec la coupe France - 27.06.1984 - Euro 1984- Archive archives - Foot Football - Fianle - joie victoire trophee coupe largeur attitude pose Im392944 Bruno Bellone, Yvon Le Roux, Bernard Genghini, Jean-Francois Domergue, Luis Fernandez, Bossis (verd.), Trainer Michel Hidalgo, Platini, Patrick Battiston, Yannick Stopyra, x, x, Dominique Rocheteau...; ...vorn v.li.: x, Joel Bats, Manuel Amoros, Alain Giresse, Didier Six;

2 vite më parë në botëror, “gjelat” kishin prekur gjysmëfinalet, por tani të besuarit e Mishel Hidalgos ishin edhe më të përgatitur.

Me portierin e ri Zhoel Bats, forcën e Luis Fernandezit në mesfushë, dhe magjisë së trios Platini, Zhires dhe Tigana, transalpinët kishin ndërtuar një skuadër ëndrrash. E njëjta skemë si në “Itali 1980” u aplikua edhe në këtë turne.

Por, ajo çka do të mbahet mend është fakti se në këtë Evropian janë vetëm 3 skuadra finaliste nga 8 që morën pjesën në turneun e 4 viteve më parë.

Platini shënoi golin e vetëm në ndeshjen e parë të vendësve kundër Danimarkës. Më pas ylli i Juves do të shënonte tripleta ndaj Belgjikës dhe Jugosllavisë në fitoret respektive 5-0 dhe 3-2, duke u klasifikuar të parët në Grupin 1.

Në vend të dytë u klasifikua Danimarka, ndërsa gjysmëfinalet u rikthyen edhe një herë pasi ishin hequr në “Itali 1980”.

Nordikët me yjet si Preben Elkjaer, Morten dhe Xhesper Olsen, arritën deri në përballjen e 4 skuadrave më të forta në Lion.

665092_w2Atje ata do të gjenin fituesin e Grupit 2, Spanjën, e cila kishte arritur barazime 1-1 me Rumaninë dhe Portugalinë përpara se Antonio Makeda Frankes t’u dhuronte një fitore në sekondat e fundit me Gjermaninë Perëndimore.

Kjo solli eliminimin e “pancerave” dhe u lejoi portugezëve të kualifikoheshin në vend të dytë dhe siguronin një biletë në gjysmëfinalen e Marsejës përballë organizatorëve. Spanja preku finalen, pasi eliminoi danezët nga pika e bardhë.

Por Franca nuk e pati edhe aq të lehtë të shkonte në Paris. Gjysmëfinalja me luzitanët kërkoi kohën shtesë, ndërsa heroi Zhordao i kaloi dhe në avantazh 2-1 në kohën shtesë. Por fati i “Les Blues” ishte vendosur.

Më të vështirën e kishin bërë dhe në “Parc de Princes” Platini do të mposhte portierin Luis Arkonada nga goditja e dënimit në minutën e 57-të, ndërsa Belon do vuloste gjithçka në minutën e fundit dhe trofeun e parë në histori. “Është një gëzim i papërshkueshëm.

Ta fitonim trofeun përpara tifozëve tanë ishte dhe qershia mbi tortë”, – tha Platini pas finales.

Kampionët e botës, Italia nuk kualifikohet në Evropian

Ku është Italia? Të gjithë bënin të njëjtën pyetje në “Francë 1984”. Ku janë kampionët e botës? Shija e fitores së trofeut më të rëndësishëm të rruzullit në vitin 1982 nuk kishte kaluar ende nga heronjtë e Bearzotit.

Italia82Por ata dështuan të kualifikoheshin në finalet e Evropianit 2 vite më pas, duke lënë një njollë të madhe në futbollin vendës.

Të kaltrit, të klasifikuar në Grupin 5 të eliminatoreve, absolutisht të kalueshëm, e nisin në mënyrën më të keqe fushatën e kualifikueseve me 3 barazime, dy prej të cilëve në shtëpi kundër Çekosllovakisë dhe Rumanisë, dhe pastaj në Qipro.

Dështimi duket i hipotekuar që pas 3 ndeshjeve të para. Skuadra nuk funksionon dhe mbi të gjitha i mungon grinta.

Ata duken të ngopur nga suksesi i Spanjës. Rumania, e drejtuar nga Mircea Luçesku, u merr 3 pikët italianëve në Bukuresht me të zakonshmin Laszlo Boloni, ndërkohë që Suedia bën të njëjtën gjë me Strombergun më në formë se kurrë.

Nordikët fitojnë si në shtëpi (2-0) ashtu edhe në Napoli (0-3), duke u renditur të dytët në grup. Më pas vjen humbja në Pragë ndaj Çekosllovakisë për t’i dhënë fund një fushate për t’u harruar eliminatoresh.

I vetmi sukses i të kaltërve është ai kundër Qipros në Peruxhia në ndeshjen e fundit, i cili u lejon italianëve që të paktën të shmangin vendin e fundit në Grupin 5 dhe turpërimin në shtëpi.

Në këtë mënyrë mori fund dhe cikli i këtyre lojtarëve, edhe pse Bearzot nuk do që të dorëzohet.

Kjo kokëfortësi e trajnerit i merr në qafë italianët edhe në finalet e Botërorit të Meksikës 2 vite më pas. Megjithatë, pa pjesëmarrjen e kampionëve të botës, ky Evropian nuk e humbi kurrsesi interesin.

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
France 3 3 0 0 9 2 +7 6
Denmark 3 2 0 1 8 3 +5 4
Belgium 3 1 0 2 4 8 −4 2
Yugoslavia 3 0 0 3 2 10 −8 0
12 June 1984
20:30
France 1 – 0 Denmark
PlatiniGoal78′
13 June 1984
20:30
Belgium 2 – 0 Yugoslavia
Vandenbergh Goal 28′
Grün Goal 45′
16 June 1984
17:15
France 5 – 0 Belgium
Platini Goal 4′, 74′ (pen.), 89′
Giresse Goal 33′
Fernández Goal 43′
16 June 1984
20:30
Denmark 5 – 0 Yugoslavia
Arnesen Goal 8′, 69′ (pen.)
Berggreen Goal 16′
Elkjær Goal 82′
Lauridsen Goal 84′
19 June 1984
20:30
France 3 – 2 Yugoslavia
Platini Goal 59′, 62′, 77′ Šestić Goal 32′
D. Stojković Goal 84′ (pen.)
19 June 1984
20:30
Denmark 3 – 2 Belgium
ArnesenGoal41′ (pen.)
BrylleGoal60′
ElkjærGoal84′
CeulemansGoal26′
VercauterenGoal39′

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spain 3 1 2 0 3 2 +1 4
Portugal 3 1 2 0 2 1 +1 4
West Germany 3 1 1 1 2 2 0 3
Romania 3 0 1 2 2 4 −2 1
14 June 1984
17:15
W Germany 0 – 0 Portugal
14 June 1984
20:30
Romania 1 – 1 Spain
Bölöni Goal 35′ Carrasco Goal 22′ (pen.)
17 June 1984
17:15
W Germany 2 – 1 Romania
Völler Goal 25′, 66′ Coraş Goal 46′
17 June 1984
20:30
Portugal 1 – 1 Spain
Sousa Goal 52′ Santillana Goal 73′
20 June 1984
20:30
W Germany 0 – 1 Spain
Maceda Goal 90′
20 June 1984
20:30
Portugal 1 – 0 Romania
NenéGoal81′

Knockout stage

Semi-finals Final
23 June – Marseille (Stade Vélodrome)
France (aet) 3
Portugal 2
27 June – Paris (Parc des Princes)
France 2
Spain 0
24 June – Lyon (Stade Gerland)
Spain (p) 1 (5)
Denmark 1 (4)

Semi-finals

23 June 1984
20:00
France 3 – 2 (a.e.t.) Portugal
Domergue Goal 24′, 114′
Platini Goal 119′
Jordão Goal 74′, 98′

Final

Main article: UEFA Euro 1984 Final
27 June 1984
20:00
France 2 – 0 Spain
Platini Goal 57′
Bellone Goal 90′

Statistics

Goalscorers

With nine goals, Michel Platini is the top scorer in the tournament. In total, 41 goals were scored by 26 different players in 15 games for an average of 2.73 goals per game. None of the goals are credited as own goal.

9 goals
3 goals
2 goals
1 goal

Awards

UEFA Team of the Tournament
Goalkeeper Defenders Midfielders Forwards
West Germany Harald Schumacher Portugal João Pinto Portugal Fernando Chalana West Germany Rudi Völler
West Germany Karlheinz Förster France Alain Giresse
Denmark Morten Olsen France Jean Tigana
West Germany Andreas Brehme Denmark Frank Arnesen
France Michel Platini
www.minuta90.com