Ekskluzive/ Zbulohet rregullorja e ndeshjes shtesë në vitin 2000-të Tirana-Tomori, ja neni që “tërboi” beratasit për titullin (FOTO)

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Mars 26, 2020 | 0:04


Ekskluzive/ Zbulohet rregullorja e ndeshjes shtesë në vitin 2000-të Tirana-Tomori, ja neni që “tërboi” beratasit për titullin (FOTO)

Prej më shumë se tri vitesh ka pasur debate dhe replika në distancë mes ish-pjesëtarëve të klubit të Tomorit dhe atyre të Tiranës për titullin e vitit 2000. Beratasit pretendojnë se u shpik një rregullore e re për të luajtur një ndeshje shtesë, meqë të dyja skuadrat e mbyllën me pikë të barabarta sezonin (52 pikë).

Besnik cela

Besnik Çela, ish shefi i sektorit të garave në FSHF në atë periudhë thotë se nuk u shpik asnjë rregullore dhe se këtë e fakton edhe me dokumentet që ai disponon dhe i vë në dispoizicion ekskluzivisht për gazetën. Ja dokumenti, ku në nenin 9 të rregullores thuhet:

Rregullorja e Veprimtarise Kombetare te Futbollit loho

1- Kur dy ekipen në fund të kampionatit renditen me pikë të barabarta, për të përcaktuar ekipin kampion, ekipin që do të marrë pjesë në Kupën UEFA dhe ekipin që zbret nga kategoria, luhet një ndeshje shtesë në Tiranë.

 Neni i rregullores viti 2002 LOGO

JETMIR HALILAJ

 

Klikoni linkun më poshtë për të lexuar intervistën e plotë të Besnik Çelës:

http://www.panorama.com.al/sport/ekskluzive-besnik-cela-titullin-e-97-es-e-humbi-flamurtari-ja-e-verteta-e-rregullores-per-tirana-tomori-ne-vitin-2000/
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com