“Duam tripletën këtë sezon”, Diaz në prag të sfidës me Interin: Nuk ka favoritë, është një finale

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 9, 2023 | 18:53

“Duam tripletën këtë sezon”, Diaz në prag të sfidës me Interin: Nuk ka favoritë, është një finale

Ruben Diaz së bashku me Kevin de Bryjn kanë shoqëruar trajnerin e Mançester Sitit, Pep Guardiolën në konferencën për shtyp në prag të finales së Championsit. Mbrojtësi portugez ka folur për ndryshimet e klubit ndër vite si dhe për faktin që kërkojnë tripletën.fkj lgmf

Mançester Siti konsiderohet si favorit i madh, cili është rreziku nesër?
“Mendoj se gabimi më i madh që mund të bëjmë është të harrojmë se nesër do të luhet një finale. Njerëzit mund të thonë çfarë të duan, por është një finale dhe kur je në të mund të jesh favorit vetëm kur luan më mirë se kundërshtari.”

E vetmja skuadër që ju ka mundur dy herë është Brentford, që luan 3-5-2 si Interi…
“Ka kaq shumë ndeshje në një ndeshje dhe është e vështirë të bësh krahasime kaq të lehta. Të paktën për ne. E nesërmja është e veçantë dhe do të bëjmë gjithçka për të qenë gati”.

Çfarë ka ndryshuar ndër vite me Guardiolën?
“Çdo vit është ndryshe. Lojtarët shkojnë, lojtarët vijnë. Lufta më e madhe me të cilën përballemi është të gjejmë një ekuilibër dhe mendoj se ia kemi dalë këtë sezon. Që kur kam qenë këtu, gjithmonë e kam ndjerë forcën e këtij ekipi. Diferenca është ajo që ju merrni në fund, ne kemi fituar dy kupa dhe tani do të përpiqemi të fitojmë të tretën, do të bëjmë gjithçka për ta fituar. Por nuk mendoj se është e drejtë të bëjmë krahasime midis sezoneve të ndryshme pasi futbolli ndryshon.”

Si po ndihesh? Nervoz, i emocionuar?
“Unë e kam thënë këtë për një kohë të gjatë, jo vetëm këto ditë. Kur arrin në momentin vendimtar, gjëja më e rëndësishme është karakteri i ekipit. Mendoj se, që nga një moment i caktuar i sezonit, ne kemi treguar shumë gjëra dhe nesër nuk do të jetë ndryshe. Të gjithë ne duam të fitojmë.”

Ne ju pamë duke mbajtur një fjalim para ekipit…
“Ne jemi të gjithë kapitenë këtu, kjo është një karakteristikë e ekipit. Dhe është e rëndësishme që të gjithë të kuptojmë se kur është koha për të ngritur zërin dhe kur nuk është.”

Mendoni se presioni mund t’ju ndihmojë apo t’ju rëndojë?
“Ne na pëlqen presioni, të ndihmon të jesh i përqendruar dhe të mos harrosh të jesh vetvetja. Nuk duhet të harrojmë kurrë atë që përfaqësojmë.”

Nesër do të luani kundër Xhekos ose Lukakut. Cili nga të dy ju stimulon si sfidë personale?
“Është finalja e Championsit. Nëse do të ishte një punë e lehtë, nuk do të ishte finalja e Champions. Ne i dimë pikat e forta të Interit, nuk ka të bëjë me 2-3 lojtarë, por me të gjithë ekipin. Dhe kur nuk u japim shumë rëndësi që të gjithë bëjmë gabime”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"