Çdo ndeshje në “San Siro” është një thriller, sa shumë përmbysje dhe rrahje zemre për Interin

Postuar: Nëntor 23, 2020 | 20:36

Interit në këtë fillim të sezonit, gjithmonë i është dashur të përmbysë disavantazhi në shtëpi, teksa në derbi nuk e arriti. Dhe tani vjen Real Madrid. Në videon e prezantimit si trajneri i ri i zikaltërve, së bashku me Stiven Zhang, Konte deklaroi: “Nuk do të ketë më  Inter të çmendur”. Dhe duhet pranuar se ai kishte të drejtë. Por problemi, veçanërisht për mendimin e tifozëve, është se ai kaloi nga çmenduri në thriller. Ja disa episodet sporadike, veçanërisht në lidhje me ndeshjet e luajtura në San Siro:

inter 1

Nevoja për qartësi – “San Siro, larg nga sytë e tifozëve, ishte një laborator i fshehtë  për të kënaqur veten. Problemi është se ka gjithmonë pika të rënda në rrezik, që kamerat nuk mund të fshehin realitetin e një ekipi dhe, mbi të gjitha, se Real Madrid nuk është në rrugën e duhur. Një ekip jo saktësisht i shëndetshëm, por gjithsesi një ekip që në Europë mund të gjejë ndjesitë e duhura, veçanërisht në një sfidë që vlen kualifikimi ose jo nga grupet e Championsit.

Konte kundër “Los Blancos” ka vetëm një rezultat në dispozicion të tij dhe kjo është thelbësore për të gjetur siguritë pas tyre: për të bërë rrugën e tyre në Europë, por edhe për të përmbysur pesë pikëshin që ndodhet prapa Milanit në kampionat, Inter duhet të gjejë një aleat në San Siro. Një stadium që edhe pa një tifozë mund të vendosë në frikë kundërshtarët, por që deri më tani shpesh ka qenë një vend gjuetie që rivalët kanë goditur zikaltërit.”

inter

San Siro thriller – “Zikaltërit kanë qenë gjithmonë në disavantazh në shtëpi në këtë fillim të sezonit dhe shpesh janë thirrur për të marrë pikë në shtëpi. E vetmja ndeshje kur Interi nuk arriti të rikuperohej ishte në derbi, 2-1 për Milanin pas një fillimi tronditës, me dy gola nga Ibrahimovic pas 16 minutash. Por gjithçka filloi në ndeshjen e parë të kampionatit, 4-3 në shtëpi kundër Fiorentinës me golat e Lukakut dhe D’Ambrosios në fund, për të përmbysur avantazhin 3-2 të skuadrës vjollcë. Pastaj derbi, në fakt, para Borusia Mynshegladbah: zikaltërit nga Milano kanë një avantazh me Lukakun, një përmbysje gjermane në dy dhurata të mbrojtes dhe barazimi i belgut në minutën e 90-të. Dhjetë ditë pas, radha e Parmës dhe një thriller tjetër: skuadra nga Emilia Romanja kalon përpara 2-0 me Zhervinjon në pjesën e dytë, goli i Brozoviç dhe një barazim në frymën e fundit nga Perisiç në minutën e 92-të.

INTER 5

Real Madridi – “Ndeshja e pestë në shtëpi e sezonit erdhi kundër Torinos: dy përmbysje të përfunduara, dy pjesërisht (2-2 kundër Gladbahut dhe Parmës) dhe një humbje, kundër Milanit. Tifozët e Interit sigurisht që do ti mungonin ndeshjet në Meazza, por ndoshta për mirëkuptimin personal është më mirë në këtë mënyrë. Kundër Real Madrid do të duhet një provë e rëndësishme për të vërtetuar se ata janë një ekip i madh: një status që, sipas fjalëve të Lukakut dhe Kontes pas 4-2 ndaj Torinos, nuk është arritur ende.

Të luash me zjarrin kundër Realit do të ishte një rrezik i tepruar, siç tregon edhe ndeshja e parë: një tjetër rikthim gati i humbur nga Interi, i ndërprerë nga Rodrigo me rezultatin 3-2. San Siro duhet të kthehet të jetë një fortesë: të mërkurën Interi duhet të ndryshojë kursin, për t’u kthyer në Europë dhe për t’u përballur me kampionatin me më shumë siguri.”