Barazimi i pikëve, ja pse Partizani është në vendin e parë të renditjes

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 26, 2023 | 14:47

Barazimi i pikëve, ja pse Partizani është në vendin e parë të renditjes

Ajo që kërkonte të shmangte Tirana në këtë fundsezoni ishte pikërisht barazimi i pikëve me Partizanin, sepse kështu do të digjej në luftën për titullin nëse skuadrat e mbyllnin kampionatin në të njëjtën kuotë.

Tirana-Partizani

Aktualisht ekipet kanë nga 64 pikë secila dhe “demat” janë të parët në renditje për shkak të bilancit më të mirë në ndeshjet direkte ndaj Tiranës këtë kampionat.

Duke u bazuar te rregullorja e klasifikimit dhe pikërisht te kriteri i parë i saj, ku merren parasysh ndeshjet direkte, të kuqtë kanë fituar 2 herë (0-1 dhe 2- 0), ndërsa Tirana vetëm 1 herë (0-2).

Derbi i fundit mes tyre është mbyllur në barazim. Ky avantazh në ndeshjet direkte i jep kreun Partizanit dhe në fund nëse gjërat mbeten në të njëjtën kuotë pikësh, edhe titullin kampion.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"