Analiza e trajnerit Reja: Edhe nëse e mbyll, ishte krenari që drejtova Shqipërinë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Gusht 17, 2022 | 20:54


Analiza e trajnerit Reja: Edhe nëse e mbyll, ishte krenari që drejtova Shqipërinë

Po i afrohemi datës kur Kombëtarja shqiptare do të zbresë në fushë për të vazhduar rrugëtimin e saj në Ligën e Kombeve, ku përpara ka dy ndeshje, me Izraelin në transfertë dhe Islandën nështëpi. Në lidhje me këto, Edi Reja tregon se çfarë analize ka bërë.

reja1

“Kam analizuar edhe një herë atë që ndodhi në ndeshjet e fundit dhe kam kuptuar që ndodh e njëjta gjë. Lojtarët që vijnënë muajin qershor janë të lodhur e stërlodhur dhe për këtë arsyejanë edhe nervozë. Nëse do të kthehesha mbrapa, nuk do të bëja një grumbullim aq të gjatë, do t’i thërrisja vetëm një javë përpara ndeshjes”, tha Reja për “Top Channel”.

ASLLANI DHE BROJA – Ndërkohë në merkaton e verës kabërë zhurmë kalimi i Asllanit nga Empoli tek Interi por edherikthimi i Brojës te Çelsi, për momentin. “Më vjen shumë mirë, kryesisht për Asllanin, që shkoi në një skuadër të madhe si Interi, por tani uroj që të luajë. Sa i përket Brojës, për të ështëkënaqësi e madhe që kthehet te Çelsi, por duhet të gjejë edhehapësira për të luajtur. Ai është lojtar që ka të dhëna shumëtë mira, por nuk është akomagati, pasi duhet që të aktivizohet 3-4 ndeshje radhazi që tëjapë rezultate”.

LOJTARËT ME PAK MINUTA – Nga grupi i lojtarëve qëtrajneri grumbullon shumica etyre janë me 0 minuta, edhepse kampionatet e tyre kanëfilluar.

“Bare është rikuperuar, por nuk luajti dot asnjë minutë, e njëjta gjë edhe për Laçin, Strakosha nuk luajti, por janëshumë që nuk luajtën, Manaj po ashtu. Sigurisht që kjo nukështë diçka thelbësore për momentin, pasi deri në shtator dotë kenë mundësi të tjera, por një lloj problemi është krijuar. Megjithatë, shpresojmë të gjejnë disa minuta që të jenë në formëoptimale, le të jemi pak optimistë”, u shpreh trajneri.

NDESHJET E RADHËS – Sa u përket ndeshjeve që na presindhe shanset për vendin e parë. “Unë nuk kam frikë asnjërën ngady skuadrat që do të luajmë, ne nëse jemi në formë të mirë,mund të jemi kompetitivë me të dy kundërshtarët. Gjithsesi, neduhet të shkojmë atje dhe të tentojmë fitoren sepse nuk kemialternativë tjetër për objektivin që kemi. Por, nëse nuk fitojmë,të shohim që të qëndrojmë në vendin e dytë të paktën, që ështëgjithashtu një pozicion i mirë”.

KONTRATA – Këto dy ndeshje janë edhe dy ndeshjet e fundit,pasi kontrata aktuale mbaron pas tyre. “Unë nuk mendoj asnjëherë të ardhmen, jetoj të tashmen, me presidentin jemi nësintoni, edhe me ambientin besoj, pavarësisht disa kritikave qëkanë ardhur kohët e fundit nga ambient i gazetarëve, por kjondodh gjithmonë.

Për mendimin tim kemi bërë punë të mirë deritani, por analizën e bën federata. Në grupin tonë për fat nuk zbret askush më poshtë, do të mbetemi në Ligën B, nëse dalim të parët kalojmë në Ligën A dhe do të jemi edhe më të kënaqur,por gjithsesi, pavarësisht të gjithave, edhe nëse do ta mbyll, përmua ka qenë një eksperiencë shumë e bukur dhe një motiv ekrenari që kam drejtuar Shqipërinë”, përfundoi Reja.

PANORAMASPORT.AL