Aksidenti tragjik, zbardhet telefonata e fundit e pilotit pak sekonda para rrëzimit të helikopterit

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Janar 28, 2020 | 0:55


Aksidenti tragjik, zbardhet telefonata e fundit e pilotit pak sekonda para rrëzimit të helikopterit

Një aksident tragjik u regjistrua ditën e djeshme, ku humbi jetën legjenda e basketbollit Kobi Brajant, së bashku me 8 persona të tjerë, mes tyre dhe vajza e tij 13-vjeç Xhanën.

d74b40f39402d44f79489f5b6c41bcda

“ESPN” ka arritur të zbardhë edhe telefonatën e fundit, mes pilotit të helikopterit dhe kontrollorëve të trafikut ajëror pak para se helikopteri të rrëzohej.

Raportohet se helikopteri bëri një lëvizje të pjerrët në ngjitje për të arritur mbi shtresën e mjegullës para se të rrëzohej në një kodër në Los Anxhelos.

f22217ecd2a9977140e04b154f716591

Piloti ka ka kontaktuar me kontrollorët e trafikut ajror pak më parë për kushtet e motit ndërkohë që këta të fundit i kanë thënw se nuk mund të gjurmonin helikopterin për shkak të terrenit kodrinor të rajonit.

Piloti u tha kontrollorëve se kishte filluar të ngjitej sipër shtresës së reve dhe vazhdoi në 2400 metra para se helikopteri të rrëzohej.

Policia e Los Anxhelosit bën me dije se kishte lëshuar një urdhër ditën e diel që asnjë helikopter të mos fluturonte për shkak të mjegullës së dendur, duke ulur edhe helikopterët e saj të patrullimit.

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com