SPAK kërkoi arrestimin e tij, Alqi Bllako vendos të dorëzojë mandatin e deputetit: Jam i tronditur, kam mburojë të vërtetën për pafajësinë time

Mar 29, 2022 | 21:03
SHPËRNDAJE

Deputeti Alqi Bllako ka vendosur të dorëzojë mandatin e deputetit pasi SPAK kërkoi arrestimin e tij për përfshije në aferën e inceneratorëve.

Screenshot_68

Në një reagim në rrjetet sociale, Bllako thekson se është i tronditur nga kërkesa e SPAK për ndalimin e tij ndërsa shton se një proces i drejtë do të provojë lehtësisht pafajësinë e tij. Socialisti shton se do të përballet me akuzën pa asnjë privilegj dhe si një qytetar i thjeshtë.

Deklarata e plotë e Alqi Bllakos

Të nderuar miq! Natyrisht jam i tronditur nga kërkesa e SPAK-ut për ndalimin tim. Kam bindjen e thellë që një proces i paparagjykuar dhe i drejtë do ta provonte lehtësisht pafajësinë time; me bindjen e palëkundur se as kam shkelur kurrë ligjet e vendit e madje as kam thyer kurrë etikën e detyrës që kam ushtruar!

Sidoqoftë, nuk ka arsye të angazhohet Kuvendi i Republikës së Shqipërisë për këtë çështje dhe as nuk dua të përfitoj apo të më ofrohet një trajtim ndryshe nga çdo qytetar tjetër i vendit tonë.

Unë nuk kam mburojë mandatin e deputetit, por të vërtetën për pafajësinë time. Këtë do ta provoj në gjykatë dhe përpara opinionit publik.

Prandaj kam vendosur që ditën e nesërme t’i paraqes Kryetares së Kuvendit dorëzimin e mandatit tim si deputet i Republikës së Shqipërisë, dhe të përballem me akuzën pa asnjë privilegj. Si një qytetar i zakonshëm, si prind dhe familjar i përgjegjshëm; dhe mbi të gjitha si një shërbëtor publik, që padyshim e kupton se çdo angazhim vjen edhe me çmimin e përbaltjes politike apo edhe me detyrimin e sqarimit të së vërtetës para drejtësisë!

Ju jam thellësisht mirënjohës për mbështetjen! Mezi pres t’u provoj të vërtetën dhe të drejtën e pastër miqve, dhe padyshim armiqve!

AKUZAT NDAJ ALQI BLLAKOS

Sipas SPAK, hetimet ndaj Alqi Bllakos janë regjistruar si i dyshuar për kryerjen e veprave penale “shpërdorim i detyrës”, në bashkëpunim, dhe “korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, të parashikuara nga nenet 248, 25 dhe 260 të Kodit Penal”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura