Skandali në Gjykatë/ Kush është gjyqtari që la të lirë baronin e...

Skandali në Gjykatë/ Kush është gjyqtari që la të lirë baronin e madh të drogës (Emri)

3
SHPËRNDAJE

Alket Hatija, i arrestuari i pak ditëve më parë (8 korrik) për llogari të Policisë italiane është cilësuar nga mediat e këtij vendi si lordi më i madh i drogës në Milano.

Ndërkohë, Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës e ka cilësuar si të paligjshëm arrestimin me qëllim ekstradimin, duke e lënë me detyrim paraqitje 45-vjeçarin, raporton “Panorama”. 

hatija

Sipas “Panorama” gjyqtari qe vendosi te lere të lirë atë që Italia e kerkonte me ngulm si baronin e madh të drogës është Petraq Curi.

Mësohet se arsyetimi i përdorur nga ai për heqjen e arrestit dhe caktimin e masës së sigurisë “detyrim paraqitje” ka qenë, se i arrestuari Hatija e kishte kryer dënimin në Itali.

Nga ana e saj Prokuroria do të apelojë vendimin në Gjykatën e Apelit. Referuar të dhënave që citojnë Policinë italiane, 45-vjeçari i dënuar me 20 vite burg, akuzohet se ka transportuar në Itali sasi rekord droge.

Prej disa vitesh, Hatija ishte në ndjekje penale nga Drejtësia italiane dhe për këtë arsye ai fshihej në Shqipëri.

Gjykata e Apelit në Milano e ka dënuar 45-vjeçarin me 20 vite burg për veprën penale “trafikim i lëndëve narkotike në bashkëpunim”, në shtator të vitit 2015.

20100715-CRO-TORINO-CONFERENZA STAMPA IN QUESTURA:OPERAZIONE "JOUK" OPERAZIONE INTERNAZIONALE CON LO SPACCIO E IL TRAFFICO DI COCAINA Un momento della conferenza stampa di questa mattina alla questura di Torino sull'operazione "Jouk", operazione internazioale sul traffico e spaccio di cocaina. Badanti per nascondere l'attività di trafficanti di cocaina. Svolgevano una vita normale, senza alcun lusso, ed erano ricercatissimi nella loro professione. Importavano stupefacenti dal Perù, di cui erano originari, e dall'Ecuador, fino a Torino, dove lavoravano. A mettere fine alla loro attività, al termine di un'operazione durata un anno e mezzo e che ha portato all'arresto di 16 persone e al sequestro di alcuni chili di 'polvere bianca', sono stati gli agenti del commissariato Mirafiori. Iniziata come una normale operazione contro lo spaccio di quartiere, con l'individuazione di alcuni pusher e trafficanti locali, l'inchiesta ha poi assunto una dimensione internazionale, interessando anche la Spagna, crocevia del trasporto della droga, e il Sudamerica. Proprio questo secondo filone ha consentito di scoprire che sei badanti peruviani, uomini e donne, reclutavano corrieri talvolta consapevoli e talvolta ignari di tutto (e in quest'ultimo caso pagati pochissimo) per il trasporto della cocaina, talvolta in confezioni di latte in polvere per non destare sospetti. Figure chiave dell'organizzazione erano Khalid Jouk, grossista marocchino tramite tra i trafficanti peruviani e i pusher nostrani, e i badanti peruviani Fanny Zutta, Roxana Anticona, Miguel Angel Carranza e Manuel Cruzado, tutti finiti in manette. ANSA / ALESSANDRO DI MARCO / PAL

Media italiane Ansa, shkruan se agjentët shqiptarë e kanë arrestuar në Durrës, teksa Hatija po shkonte të takonte një shokun e tij.

Por një mundësi për të mos u humbur, duke qenë se 44-vjeçari jetonte në një vilë i izoluar si me qenë në një bunker në Berat, i cili rruhej gjatë gjithë kohës nga truproja të armatosura.

arrestohet

Ai akuzohet për transportimin në Milano, në periudhën 2003-2004 të 350 kilogramëve heroinë dhe 190 kg kokainë. Ngarkesa këto me vlerë 35 deri në 45 milionë euro.

Hatija njihet si një trafikant i “pastër”, dhe se nuk e prekte asnjë gram të substancës me dorë, por në sajë të telefonatave (rreptësisht të disponueshme) ai ishte në gjendje të lëvizte sasi të mëdha drogë.

Te lidhura

 

Artikulli paraprakZbulohet shkaku/ I dashuri i Luana Vjollcës dënohet me 6 muaj burg
Artikulli tjetërRegjistrimi i adresës së banimit, apeli i fundit: Shkoni në gjendjen civile, ndryshe gjobiteni me...

3 KOMENTET

  1. Me siguri Fajin e ka Saliu, ai i komandon akoma gjykatesit. Apo jo o popull rilindas ?

  2. Te njeten gje shkrujtet edhe per bossin e madhe te kalivacit te tepelenes por pas nje jave doli i lire prandaj gazetare leshi nuke shiten gazetat duke genjyer pa fund…behuni me serioze e mos shkruani cfare tju vije ne mendje…keni nxjere gjysmen e shqiprise bossa te droges..

  3. Italia ka zili shqiptaret qe behen te pasur me djersen e tyre. Kujtojne se ne jemi inferiore dhe duhet te kaperdijme cdo manipulim te tyre! Bravo gjykatesve shqiptare e turp per Italine! Iku koha e inferioritetit, iku koha e Saliut!

Comments are closed.