“S’ka para pa garë, fituesi paracaktohet”, Erion Braçe: Ulërasin kundër taksave, a thua se kush paguan…

Jan 23, 2020 | 15:30

Zëvendës kryeministri Erion Braçe, njihet si një politikan, i cili ndjekë rregullisht futbollin, dhe nuk mund të mos kometonte, gabimet arbitrate, në javën e 18-të të Kategorisë Superiore.

brace

Braçe nuk i ka mbajtur fjalët ndaj sistemit, ku sipas tij gabimet arbitrare, favorizojnë njërën apo tjetrën palë.

Ne 5 ndeshje, te 5-ta kane standarde te ndryshme gjykimi,
sipas ndeshjes-pra ekipeve dhe gjyqtarit te qellimte!

Por ka edhe me keq;
Ne 2 ndeshjet e vendosura nga arbitrat, ata vendosen per kryesuesit e Superliges, ne favor te tyre!

Shikoni,
dje u be shume mire qe u diskutua per penalltine e dyte akorduar Partizanit;
Nga pamjet, per mua nuk ishte penallti edhe pse sot, pasi lexova gazeten Panorama, pashe prape pamjet dhe,
sic gazeta edhe une dyshova se topi i goditur nga Cinari prek doren e nje lojtari para se ti bjere qurreve te nje lojtari tjeter qe me te drejte protestonte;
Por ate ndeshje,
NUK E VENDOSI GJYQTARI!

Nderkohe sot eshte nam;
Perseri e gjithnje Enea Jorgji:
Goli i pare i Tiranes haptazi me dore;
Goli i dyte i Tiranes nis ne minuten e 95:35 (ishin shtuar 4 min), Ngo-golashenuesi qe ne goditje te faullit eshte offside, mbetet offside edhe pasi sherbehet nga e djathta, i bie shtylles perseri dhe Muca bllokon me faull portierin, Ngo merr topin haptazi dhe e shtyn me dore, minuta eshte 95:45.

Vendosi arbitri jo si gjithnje Enea Jorgji;
Ne ndeshjen Partizani-Tirana dha 4 minuta shtese dhe, edhe pse u luajten 2 dhe 2 u vonuan, fiks tek e 4-ndeshja mbaroi;
Ne ndeshjen Kuksi-Skenderbeu shtoi 1 minute dhe, edhe pse Kuksi shenoi gol pak sekonda pas 1 minuti shtese,
Enea Jorgji mbylli ndeshjen fiks dhe goli as qe u quajt!

Po le manjane faullat dhe kartonet,
gjera te vogla ne dukje por qe vendosin kur te lene me 10 lojtare dhe ekipin e favorizuar gjithnje me 11.

Tani qe shkruaj cdo gje ka mbaruar!

Ka muaj qe degjoj se futbolli ne kete vend eshte ne krize prej parave!
Te gjithe, perfshire titullarin e SISTEMIT, ulerasin kunder taksave a thua se paguan kush taksa prej tyre!

Po ua them prape;
SKA PARA KUR SKA GARE,
KUR FITUESI PARACAKTOHET!

View this post on Instagram

I NJEJTI FILM, E NJEJTA HISTORI! #SISTEMI D! Ne 5 ndeshje, 2 i vendosin arbitrat; Ne 5 ndeshje, 3 jane me gabime te renda arbitrash; Ne 5 ndeshje, te 5-ta kane standarde te ndryshme gjykimi, sipas ndeshjes-pra ekipeve dhe gjyqtarit te qellimte! Por ka edhe me keq; Ne 2 ndeshjet e vendosura nga arbitrat, ata vendosen per kryesuesit e Superliges, ne favor te tyre! Shikoni, dje u be shume mire qe u diskutua per penalltine e dyte akorduar Partizanit; Nga pamjet, per mua nuk ishte penallti edhe pse sot, pasi lexova gazeten Panorama, pashe prape pamjet dhe, sic gazeta edhe une dyshova se topi i goditur nga Cinari prek doren e nje lojtari para se ti bjere qurreve te nje lojtari tjeter qe me te drejte protestonte; Por ate ndeshje, NUK E VENDOSI GJYQTARI! Nderkohe sot eshte nam; Perseri e gjithnje Enea Jorgji: Goli i pare i Tiranes haptazi me dore; Goli i dyte i Tiranes nis ne minuten e 95:35 (ishin shtuar 4 min), Ngo-golashenuesi qe ne goditje te faullit eshte offside, mbetet offside edhe pasi sherbehet nga e djathta, i bie shtylles perseri dhe Muca bllokon me faull portierin, Ngo merr topin haptazi dhe e shtyn me dore, minuta eshte 95:45. Vendosi arbitri jo si gjithnje Enea Jorgji; Ne ndeshjen Partizani-Tirana dha 4 minuta shtese dhe, edhe pse u luajten 2 dhe 2 u vonuan, fiks tek e 4-ndeshja mbaroi; Ne ndeshjen Kuksi-Skenderbeu shtoi 1 minute dhe, edhe pse Kuksi shenoi gol pak sekonda pas 1 minuti shtese, Enea Jorgji mbylli ndeshjen fiks dhe goli as qe u quajt! Nderkohe ne Gjirokaster eshte edhe me nam, nam fare; Shiheni golin e Luftetarit, i qarte e ne drite te diellit; As offside e as faull! Po cfare? Hic, arbitri! Edhe me keq, ne dy ndeshje, dy standarde: Nese ai ne Gjirokaster eshte faull pa prekur kerkend, ky ne Tirane eshte sterfaull! Po le manjane faullat dhe kartonet, gjera te vogla ne dukje por qe vendosin kur te lene me 10 lojtare dhe ekipin e favorizuar gjithnje me 11. Tani qe shkruaj cdo gje ka mbaruar! Ka muaj qe degjoj se futbolli ne kete vend eshte ne krize prej parave! Te gjithe, perfshire titullarin e SISTEMIT, ulerasin kunder taksave a thua se paguan kush taksa prej tyre! Po ua them prape; SKA PARA KUR SKA GARE, KUR FITUESI PARACAKTOHET!