“Situata është e rëndë, por…”/ Shefi i spitalit “Shefqet Ndroqi”: Nuk mund të vëmë festen mbi sy! Të zbatojmë masat

Mar 20, 2021 | 18:12
SHPËRNDAJE

Shef i shërbimit në spitalin “Shefqet Ndroqi”,  Perlat Kapisyzi ka deklaruar se situata me koronavirusin është e rëndë, por jo kritike.

perlat

I ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News24, mjeku Kapisyzi i bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të zbatojnë masat, të mbajnë maskë dhe të respektojnë distancimin social.

“Ka një rënie të numrit  ë rasteve, ndërsa në janar ose në dhjetor, ose nëntor të gjithë pothuajse spitalet covid ishin në kufijtë maksimalë, aktualisht ky numër është shtruar në të gjithë spitalet e tjerë. 400-450 janë shtruar në spitalet covid dhe të rretheve.

Numri i shtrimeve në spitaleve është indikatori kryesor që tregon dhe për incidencën dhe për mortalitetin.

Situata është e rëndë por nuk është kritike. Nuk mund të vëmë festen mbi sy, të heqim maskat! Ky nuk është mesazhi. Mesazhi është që falë vënies së maskave, kam konstatuar që njerëzit janë më të kujdesshëm me maskat dhe distancimet dhe kufizimet në kohë kanë dhënë rezultatin e tyre”, tha nder të tjera Kapisyzi.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.