Sindroma e pazakontë tek fëmijët/ Shkencëtarët zbulojnë për herë të parë lidhjen me…

| 18:42
SHPËRNDAJE

Shkencëtarët kanë gjetur provat e para të qarta që infeksioni i koronavirusit shkakton gjendjen inflamatore të ngjashme me Kawasaki që prek fëmijët.

27747534-8319419-Bertie_Brown_was_admitted_to_Worcestershire_Royal_hospital_last_-a-4_1589463242837

Një studim i tetë fëmijëve të pranuar në një spital të Birmingham me sëmundjen zbulon se ata ishin të infektuar me virusin SARS-CoV-2 disa javë përpara se të shfaqnin simptoma.

Të gjithë fëmijët u testuan negativ në testin tradicional me bazë laboratorin, të përdorur për të diagnostikuar COVID-19 te të rriturit.

Sidoqoftë, një test i antitrupave i krijuar me porosi zbuloi se pacientët e rinj ishin infektuar me koronavirus dhe prodhuan antitrupa për të luftuar patogjenin.

Mjekët që trajtuan fëmijët thonë se testet e antitrupave janë mënyra e vetme për të identifikuar me saktësi praninë e virusit tek fëmijët që vuajnë nga gjendja hiperinlamatore, e cila mund të jetë fatale.

Mbetet e panjohur pse sindromia zhvillohet disa javë pas infeksionit, por shkencëtarët besojnë se mund të jetë për shkak të një mbingarkimi të rëndë nga sistemi imunitar i trupit.

Kjo patologji e ndërmjetësuar nga imuniteti bën që sistemi imunitar të reagojë në të njëjtën kohë dhe mund të shkaktojë dëme në qelizat e trupit.

Një fenomen i ngjashëm është parë tek të rriturit dhe mund të jetë fatale për pacientët më të sëmurë.

Sindroma që prek fëmijët është quajtur në mënyrë provuese PIMS-TS, për ‘sindromën inflamatore pediatrike e shoqëruar përkohësisht me SARS-CoV-2’.

Sidoqoftë, shkencëtarët britanikë thonë se përkufizimi i gjendjes është i pasaktë pasi nuk është ‘i shoqëruar përkohësisht’ me pandeminë, por përkundrazi ‘është shkaktuar nga infeksioni SARS-CoV-2’.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.