Simulacioni në 3D/ Ja si u shemb ura Morandi, 5 hipotezat (Video)

SHPËRNDAJE

Një simulacion në 3D i shembjes së uresë Morandi është krijuar nga studio gjermane Kostack, që ngre 5 hipoteza për shkaqet e mundshme të shembjes së urës, me ndihmës e software-it Constraints Builder, i krijuar pikërisht për të stimuluar shembjet strukturore.

Modeli është krijuar duke përdorur dizenjot origjinale të strukturës, duke nxjerrë informacione të mëtejshme nga fotot e urës së shkatërruar dhe nga fotot satelitore të zonës.

43 persona humbën jetën nga shembja e urës Morandi, mes të cilëve edhe dy shqiptarë.

/PANORAMA/

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakPërballja e fortë në gjyq/ Vrau gruan gjyqtare, dy fëmijët i lihen në kujdestari...
Artikulli tjetërPërse PD u mblodh të hënën në Shkodër? Flet Basha: Shkuam sepse nuk besojmë më...

S'KA KOMENTE

Comments are closed.