Shtatë mënyra për të pasur më shumë kohë për veten tuaj

Jun 18, 2022 | 15:36
SHPËRNDAJE

pexels-andrea-piacquadio-3764185Revista Psikologji/ Jeta është plot tension dhe angazhimet e shumta mes shtëpisë, punës dhe familjes shpesh na pengojnë të kemi kohë për t’iu kushtuar vetes. Megjithatë, të jesh në gjendje të gjesh momente është e mundur, mjafton të ndiqni këshillat e mëposhtme:
1. Caktoni prioritetet tuaja

Shumë shpesh gjatë ditës e gjejmë veten duke bërë edhe gjëra që nuk kanë një prioritet real. Pra, fillimisht ne duhet të identifikojmë se çfarë duhet të bëjmë dhe më pas vendosim angazhimet dhe takimet nga java në javë.

2. Përdorni internetin për të bërë pagesat

Mos humbisni kohën tuaj duke qëndruar në radhë midis postës dhe bankës, prej disa vitesh është bërë e mundur të paguani faturat, të kryeni transferta dhe pagesa të ndryshme direkt nga shtëpia, me kompjuterin tuaj. Gjithçka që ju nevojitet është një lidhje dhe një bankë në shtëpi dhe do të shihni sa minuta të çmuara do të fitoni.

3. Bëni blerje online, ose një herë në javë

Nëse e keni zakon të shkoni çdo ditë në supermarket, thjesht bëni një listë të detajuar të blerjeve dhe shkoni atje vetëm një herë në javë. Edhe frutat dhe perimet, nëse blihen të freskëta nga fermeri në treg, do të zgjasin disa ditë dhe nuk do të keni më nevojë të dilni dhe t’i blini çdo ditë. Një zgjidhje tjetër që kursen kohë është blerja në internet, sot ka shumë supermarkete që ofrojnë mundësinë e përdorimit të këtij shërbimi.

4. Ngrini gatimet

Nëse punoni gjatë gjithë ditës dhe nuk dëshironi të reduktoheni në të ngrënit e produkteve të paketuara gjatë gjithë kohës sepse ne duam të kemi një dietë të shëndetshme, thjesht përkushtohuni gatimit një herë në javë. Krijoni dhe shpikni receta të shëndetshme dhe të shijshme dhe më pas ngrijini ato. Në mbrëmje, thjesht vendosni se çfarë preferoni të hani dhe shkrini.

5. Rregulloni shtëpinë çdo ditë

Mësoni të jeni të rregullt dhe mësoni të njëjtën gjë fëmijëve tuaj, nëse secili kujdeset për gjërat e veta, çdo ditë do të duhet gjysmë ore vetëm për të pastruar dyshemetë, banjën dhe kuzhinën. Nëse, nga ana tjetër, jetoni në kaos, kur të duhet ta rregulloni do të humbni shumë kohë.

6. Kërkoni ndihmë

Për të jetuar në paqe, me më pak ankth dhe për të pasur më shumë kohë për veten tuaj, një sugjerim është gjithashtu të merrni ndihmë. Nuk është shenjë dobësie të kërkoni një favor, apo të ndani detyra me partnerin tuaj.

7. Ktheni në zakone disa gjëra të thjeshta

Për të pasur më shumë kohë për veten, mësoni disa zakone të thjeshta: rregulloni kuzhinën para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të mos zgjoheni më herët në mëngjes, mësojini fëmijëve tuaj të bëjnë çantën gati pasi të mbarojnë detyrat e shtëpisë pasdite, në mënyrë që të nesërmen të mos humbasin kohë duke bërtitur./ RevistaPsikoligjia

© Panorama.al

Te lidhura