Shqiptarët që luajnë më Serinë A/ Pas Tares e Bogdanit, trashëgimia vazhdon me Hysajn, Gjimshitin…

Sep 29, 2023 | 21:27
SHPËRNDAJE

Nëse sot Shqipëria ka arritur në atë pikë që mund të mburret me shumë prej talenteve të saj dhe ata që do të përbëjnë boshtin e skuadrës për të paktën 10 vitet e ardhshme, shumë të rëndësishëm mbeten veteranët kuqezi që luanë në Serinë A dhe në çdo kategori tjetër italiane.

maxresdefault-2

Nëse deri një dekadë më parë Shqipëria kapej vetëm te bomberët si Igli Tare apo edhe Erjon Bogdani, trashëgimia e tyre është më solide se kurrë. Emrat që e kanë vazhduar “udhëtimin” e tyre janë Elseid Hysaj mbi të gjithë, sot titullar i Lacios, por me gati 300 ndeshje në kurriz në Serinë A.

Pas tij vjen Berat Gjimshiti, i parë me shumë skepticizëm në fillim nga Gasperini në Bergamo, që tashmë e ka një prej lojtarëve të pazëvendësueshëm për Atalantën e tij.

Lista mund ta vazhdojë shumë e gjatë me një tjetër “veteran” edhe pse vetëm 26-vjeçar si Ardjan Ismajli. Ylber Ramadani, gjithashtu një lojtar shumës i pjekur edhe pse vetëm 27-vjeçar, është një nga hyrjet e reja te Leçe dhe në Serinë A, duke shtuar kështu gjakun kuqezi në kampionatin elitar europian.

Dhe duke qëndruar te Leçe Kastriot Dermaku është një tjetër kuqezi, edhe pse aktualisht i dëmtuar. Ndërkohë lista vazhdon me Etrit Berishën, titullarin e portës së Shqipërisë dhe të Empolit.

Gjithsesi, duke parë të gjitha prurjet e kohëve të fundit dhe shkëlqimin e tyre në Kombëtaren shqiptare, nuk do të jetë çudi që numri i kuqezinjve të vijë e të shtohet në Serinë A, pa harruar ata të Serisë B si Emanuele Ndoj (Breshia), Brajan Gjyla (Feralpisalo) apo edhe Elhan Kastrati (Çitadela).

SHQIPTARËT QË LUAJNË NË SERINË A

KRISTJAN ASLLANI

NEDIM BAJRAMI

STIVEN SHPENDI

MARASH KUMBULLA

MEDON BERISHA

MARVIN ÇUNI

BERAT GJIMSHITI

ELSEID HYSAJ

YLBER RAMADANI

ETRIT BERISHA

ARDJAN ISMAJLI

KASTRIOT DERMAKU

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura