“Shqipëria të respektojë minoritetin grek”- Mitsotakis: Marrëveshja e Prespës negative për Greqinë, i paralajmërova grekët se…

| 16:48
SHPËRNDAJE

“Unë ende besoj se Marrëveshja e Prespës ishte një marrëveshje negative për vendin tonë, por unë nuk do ta fyej stemën dhe as nuk e ekspozoj vendin në aventura,” tha Kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

I pranishëm në darkën e shtruar nga Shoqëria Kulturore në Selanik, ndërsa foli rreth perspektivës Evropiane të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë.

4c2ac6ce-174d-4526-9f6a-c759675e0afa

Greqia është në favor të rrugës evropiane për në Ballkanin Perëndimor, jo vetëm sepse shndërron perspektivën në një faktor stabiliteti në rajon, por edhe sepse është një levë demokratike për modernizimin e nevojshëm të fqinjëve tanë dhe për zgjidhjen e çështjeve tona bilaterale. Unë ende besoj se Marrëveshja e Prespës ishte një marrëveshje negative për vendin tonë. Unë votova kundër, por sinqerisht i paralajmërova Grekët se çfarë nënkuptonte nënshkrimi i saj.

Por nuk do ta fyej stemën tonë, edhe pse të tjerët e kanë nënshkruar. Unë as nuk do ta ekspozoj vendin në aventura. Pa rrezikuar destabilizimin më të vogël, ne do të monitorojmë nga afër detyrimet e fqinjëve tanë, respektimin e fqinjëve tanë me detyrimet e tyre. Dhe padyshim që zgjidhja e çështjeve me të parën është mbrojtja e produkteve maqedonase”, u shpreh ai.

Lidhur me Shqipërinë, ai ngriti çështjen e respektimit për pakicën Greke dhe të drejtat e saj, duke thënë: “Ashtu si me të gjithë, me Shqipërinë kërkojmë marrëdhënie të mira fqinjësore. Megjithatë, për përparimin e përbashkët, rruga evropiane do të hapet një ditë. Shqipëria po respekton pakicën Greke dhe të drejtat e saj “.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.