Shkroi historinë duke arritur në gjysmëfinale të Botërorit 2002, ndërron jetë në moshën 49-vjeçare ish-futbollisti

Jun 8, 2021 | 19:36
SHPËRNDAJE

Futbollisti i Koresë së Jugut, Ju Sang Çul ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare si pasojë e një sëmundje të rëndë.

sang

Ju Sang mbahet mend si një ndër futbollistët protagonistë e vitit 2002, vit ku koreano-jugorët nën drejtimin e teknikut holandez Gus Hidink shkuan deri në gjysmëfinalet e Kupës së Botës.

Ish-futbollsiti ndërroi jetë pas betejës së gjatë me sëmundjen e kancerit duke prekur kështu tifozë të futbollist vendas dhe më gjerë.

Ju Sang luajti 124 ndeshje me fanellën e kombëtaren koreane duke realizuar dhe 18 gola, ku më të rëndësishmin ja shënoi Polonisë në fitoren 2-0 në Kupën e Botës 19 vite më parë.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al

Te lidhura