Shkencëtarët shpallin emergjencën e klimës: Njerëzimin  e presin vuajtje të pashmangshme nëse nuk ndërmerren masa të thella

| 18:29
SHPËRNDAJE

 Mijëra shkencëtarë, më të mëdhenj në botë, kanë deklaruar se “vuajtjen e pashmangshme për njerëzimin” nëse nuk ndërmerren iniciativa të thella dhe të qëndrueshme për ndryshimin e veprimtarive njerëzore.

Sipas “Daily Mail”, një aleancë prej 11 mijë shkencëtarësh nënshkruan letrën që shpalli emergjencën e klimës, përpara se listonin një seri veprimesh efektive që njerëzit duhet të ndërmarrin.

20629156-7651915-USDA_Forest_Service_Tallac_Hotshots_capture_the_sun_glowing_in_t-a-3_1572966268115

Për të kufizuar dëmet e shkaktuara nga emetimet e gazrave të serrës së njerëzve, letra bën thirrje për më shumë kontroll mbi popullsinë globale që lulëzon masivisht, duke u rritur aktualisht me mbi 200,000 njerëz në ditë.

Duke shtuar se kontrolli i popullatës do të duhej të arrihej me metoda që siguronin drejtësi sociale dhe ekonomike në mënyrë që të mbajmë një botë të shëndoshë moralisht dhe ekologjikisht.

Grupi global drejtohet nga Ëilliam J. Ripple profesor i ekologjisë në Universitetin Shtetëror të Oregonit dhe studiuesi Christopher Ëolf.

Mes të tjerash, shkencëtarët sugejrojnë  që ekosistemet siç janë pyjet e tokat kullosore, duhet të mbrohen në mënyrë që ata të arrijnë ‘potencialin ekologjik’ dhe të veprojnë si konvertues të dioksidit të karbonit – një gaz i përhapur i shtëpisë së gjelbër të krijuar nga veprimtaria njerëzore.

Njerëzit inkurajohen të adoptojnë një dietë me më pak produkte shtazore nga studiuesit.

Ndryshimi dietik do të zvogëlonte ndjeshëm emetimet e gazrave të metanit dhe serave të tjera dhe do të çlironte tokat bujqësore për rritjen e ushqimit njerëzor.

Ulja e mbeturinave të ushqimit është deklaruar gjithashtu si kritike. Shkencëtarët thonë se të paktën një e treta e të gjithë ushqimit të prodhuar përfundon si mbeturina, që do të thotë që emetimet e panevojshme u krijuan në prodhimin e tij.

Shkencëtarët bëjnë thirrje për një ekonomi “pa karbon”, duke i zhvendosur qëllimet larg rritjes së produktit të brendshëm bruto dhe ndjekjes së pasurisë ekstreme.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.