Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, Ministrat e BE të shqetësuar: Mund të destabilizohet Ballkani

SHPËRNDAJE

Ministrat e BE në një taim që zhvilluan të premten shprehën shqetësim për ndryshimet e mundshme kufitare midis Kosovës dhe Serbisë, duke paralajmëruar se ajo mund të destabilizojë Ballkanin, një rajon që ende vuan nga tensionet etnike.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe homologu i tij kosovar Hashim Thaçi kanë sugjeruar se “rregullimet kufitare” mund të jenë në tryezën e negociatave në bisedimet e ndërmjetësuara nga BE për të kapërcyer një ngërç të hidhur diplomatik midis të dy palëve.

Heiko-Maas-800x450

Për më tepër, komisioneri Johannes Hahn kohët e fundit inkurajoi idenë, duke thënë se kjo duhet të jetë një zgjidhje dypalëshe, por duke paralajmëruar se ajo nuk duhet të shërbejë si një plan për çështje të tjera, shkruan Euroctiv në një artikull kushtuar kësaj teme.

Por në një takim të ministrave të jashtëm të BE në Vjenë, disa kombe shprehën frikën për çdo përpjekje për të rishikuar hartën përgjatë në një rajon ende të përhumbur nga shpërbërja e përgjakshme e Jugosllavisë në vitet 1990.

“Ne nuk besojmë se diskutimet rreth një shkëmbimi të territorit midis Kosovës dhe Serbisë janë të

Ndërkohë shefi i politikës së jashtme të BE Federica Mogherini tha se kishte parë “mbështetje shumë të fortë për dialogun” midis Vuçiç dhe Thaçi, të cilët të dy do të takohen për bisedime në Bruksel javën e ardhshme.

Mogherini nuk pranoi të komentonte mbi pozicionet specifike të të dyja palëve, por theksoi se “historia evropiane bazohet në kapërcimin dhe parandalimin e ndonjë ideje të shteteve kombëtare të pastra etnike”.

“Ne jemi duke punuar seriozisht për diçka të vështirë, sfiduese, jo të pamundur, por ende jo atje”, tha ajo.

Shkrimi i Euractiv
Shkrimi i Euractiv

Si Serbia dhe Kosova po kërkojnë të hyjnë në BE, por refuzimi i Beogradit për të njohur pavarësinë e vitit 2008 të ish-krahinës së tij ka penguar aspiratat e saj.

Rajoni i shumicës së shqiptarëve etnik u largua nga Serbia një dekadë pas një konflikti të përgjakshëm guerrilas në fund të viteve 1990, por Beogradi dëshiron të mbajë lidhje të forta me pakicën serbe në veri.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq ishte në takimin e Vjenës së bashku me përfaqësuesit e vendeve të tjera që kërkonin të bashkohej me BE.

“Serbia është e vendosur të arrijë një kompromis midis Prishtinës dhe Beogradit, sepse kjo do të rriste stabilitetin në rajon dhe gjithashtu do të hapte rrugën tonë drejt Bashkimit Evropian, por nuk jemi ende të sigurtë kur do të ndodhë”, tha ai.

Ministri i Jashtëm finlandez Timo Soini tha se bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës ishin “pozitive”, por një shkëmbim tokash “mund të jetë pak i rrezikshëm nëse nuk është i përgatitur siç duhet”.

“Është një çështje shumë e ndërlikuar. Historia nga lufta është mjaft e rëndë dhe sigurisht që duhet të jemi shumë të kujdesshëm që të mos shkaktojmë probleme të reja, “u tha ai gazetarëve.

PANORAMA

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.