“Shkakton delir”/ Kreu i Urgjencës Kombëtare flet për pacientët me Covid që kanë dhimbje të forta koke

| 22:30
SHPËRNDAJE

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj thotë se koronavirusi tek disa persona depërton edhe në pjesën e trurit duke shkaktuar dhimbje të forta koke.

brataj

Sipas tij, këtë e ka vënë re edhe tek shumë pacientë, të cilët nuk qetësohen dot pavarësisht përdorimit të qetësuesve.

“Dhimbja e kokës është tipike e koronavirusit. Një nga studimet e fundit franceze është dhimbja e kokës dhe delirit tek disa individë, duke kaluar lehtë barrierën duke shkuar edhe në tru. Shkakton dëmtim të qelizave, të cilat enjten dhe nga rritja e presionit shkakton dhimbje koke të vazhdueshme. E kam vënë re edhe tek shumë pacientë që kanë dhimbje koke dhe që nuk qetësohet kollaj. Sa i përket trajtimit të astmës, bërja e terapisë nuk ndikon në përhapjen e koronavirusit. Fakti pastaj i ecurisë së sëmundje që tregon vështirësi në frymëmarrje, si dhimbje në gjoks, është fakti i stërmundimit që bëjnë muskujt e kraharorit dhe mos mbushja me ajër”, tha ai në “Opinion”.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.