“Shitëm shtëpinë për të udhëtuar me furgon”- Familje prej 4 anëtarësh nuk pendohet: Kemi kursyer më shumë se 30 mijë paund

Nov 17, 2022 | 23:43
SHPËRNDAJE

Një familje shiti shtëpinë për të udhëtuar nëpër Amerikë me një furgon. Tani ata thonë se nuk janë aspak të penduar dhe pretendojnë se kanë kursyer edhe 30 mijë paund.

familja

Jen Omohundro dhe burri i saj, JR, vendosën të udhëtonin nëpër SHBA me fëmijët e tyre – Kelsey, 14 vjeç dhe Lane, 10 vjec dhe dy bulldogët e tyre anglezë.

Familja e mori vendimin pasi dëgjuan një podcast për një familje tjetër që bënte të njëjtën gjë.

Çifti nxori në shitje shtëpinë e tyre vetëm një javë më vonë, në qershor 2020, më pas u zhvendos në furgonin e tyre. Që atëherë, familja ka vizituar 36 shtete, duke kaluar deri në dy javë në secilin vend – duke ecur në ultësirë ​​të Pikes Peak Kolorado dhe duke ecur me kajak në Mangroves.

Familja shpenzoi rreth 260,000 £ në furgonin  e tyre, shpenzon mesatarisht 650 £ për karburant në muaj dhe një mesatare prej 1,200 £ në tarifat e vendit.

Ata thonë se kursejnë afërsisht 1600 £ në muaj në hipotekë dhe fatura në krahasim me jetën e tyre më parë.

Jen dhe JR shkollojnë fëmijët e tyre duke përdorur një program në internet dhe thonë se fëmijët e tyre janë akademikisht “përpara se ku do të ishin nëse do të ishin ende në shkollë”.

Jen, e cila është me origjinë nga Richmond, Virxhinia , tha: “Nuk është një mënyrë jetese e lehtë, por është e pasur me përvojë”.

© Panorama.al

Te lidhura