Shembja e Teatrit/ Kumbaro nuk shkon në Kuvend, Vokshi: Grusht shteti institucional, ju lajmëroj se javën tjetër…

SHPËRNDAJE

Ne mbledhjen e sotme te Komisionit te Kultures, jane disa artiste te cilet kundershtojne projektligjin per shembjen e Teatrit Kombetar.

komiasi9on

Ne vend te degjeses me ministren e Kultures Mirela Kumbaron, e cila kishte lajmeruar se nuk do te ishte kete jave, por javen tjeter per te dhene shpjegime per projektligjin e posaçem qe shemb teatrin dhe parashikon aty ndertimin e kullave, ne degjese jane artistet e mes tyre edhe Robert Ndrenika. Ata kane hartuar nje leter publike drejtuar Presidentit te vendit dhe zyrtareve te tjere shteterore.

Ne fjalen e saj, kryetarja e Komisionit, deputetja Albana Vokshi tha: “Skandali më i madh që gjithë pjesa e siperfaqes së tokës së teatrit do të jepet sipas termave të përcaktuar do i jepet privatit. Bojkoti është një shenjë shumë e keqe, do e konsideroja një grusht shteti institucional. I kemi bërë thirrje kryeministrit të marrë masa për ministrat që nuk vijnë në komision, në shkelje të Kushtetutës, të marrë masa për deputetet që bojkotojnë seancat e Kuvendit. Përderisa ministrja ka refuzuar që të vijë ka shprehur gatishmërinë të paraiqtet në datat 19 dhe 20, pas një jave, doja të njoftoja mbledhjen tjetër në datë 19 dhe do propozoja që të mos bëhet këtu por në ambientet e Teatrit ku të gjithë ju do keni mundësi të dëgjoni shkëmbimin e mendimeve rreth këtij projekti në këndvështrimin tonë mafioz”.

voks

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.