Serena Williams në kopertinën e Vogue me vajzën e saj, zbulon planet për zgjerimin e familjes: Unë dhe bashkëshorti jemi përpjekur të bëhemi me fëmijë tjetër

Aug 10, 2022 | 10:48
SHPËRNDAJE

Serena Williams po e zhvendos fokusin e saj nga Grand Slams tek familja e saj. Legjenda e tenisit tregoi në një ese për Vogue vendimin për tu tërhequr nga tenisi dhe shpresat për të shtuar një anëtar të ri në familjen e saj prej 3 anëtarësh.

serena williams

Sportistja e cila u shfaq në kopertinën e revistës me vajzën 4-vjeçare Olympia, zbuloi se ajo dhe bashkëshorti Alexis Ohanian po përpiqen për tu bërë prindër për herë të dytë.

“Vitin e fundit, unë dhe Alexis jemi përpjekur të kemi një fëmijë tjetër dhe së fundmi morëm disa informacione nga mjeku im që më qetësoi dhe më bëri të ndihem se sa herë që jemi gati, mund t’ë shtojmë familjen tonë”, shkruan ajo. “Unë definitivisht s’dua të mbetem shtatzënë duke qenë atlete.”

Sportistja, e cila do të përpiqet të fitojë një fitore historike të 24-të të Grand Slam në US Open në fund të muajit, vë në dukje se ishte dy muajshe shtatzënë me Olympia kur fitoi Australian Open në 2017.

“Nga një lindje cezariane kalova në finalen e Grand Slam. Luajta gjatë ushqyerjes me gji të vajzës. Kam luajtur me depresionin pas lindjes. Nuk u paraqita ashtu siç duhej apo mund të paraqitesha. Në fakt është e jashtëzakonshme. Por këto ditë, nëse do më duhet të zgjedh midis tenisit dhe familjes time, unë zgjedh këtë të fundit”, shton ajo.

Williams gjithashtu zbulon se “nuk ka menduar kurrë të ketë fëmijë” kur filloi karrierën e saj.

serena williams1

“Ka pasur raste kur kam menduar nëse duhet të sillja fëmijë në këtë botë. Nuk kam qenë kurrë aq e sigurt apo rehat rreth fëmijëve, dhe mendoja se nëse do të kisha një fëmijë, do të të ketë njerëz që kujdesen për të 24/7”, shpjegon ajo.

Edhe pse ka “shumë mbështetje”, Williams thotë se është një “nënë jashtëzakonisht praktike”.

“Në pesë vjet, Olimpia ka kaluar vetëm një periudhë 24-orëshe larg meje. Vitin e kaluar, ndërsa isha duke u rikuperuar nga një dëmtim i barkut, e merrja nga shkolla katër ose pesë ditë në javë dhe gjithmonë e prisja me padurim ta shihja fytyrën e saj”, thotë fituesja e katër medaljeve të arta olimpike. “Fakti është se asgjë nuk është sakrificë për mua kur bëhet fjalë për Olimpin”.

Williams e bën të qartë se vajza e saj është e emocionuar për mundësinë për të pasur një vëlla më të vogël.

“Ne jemi në makinën time dhe ajo po më mban telefonin, duke përdorur një aplikacion edukativ interaktiv që i pëlqen,” kujton Williams. “Ky zë robot i bën asaj një pyetje: Çfarë dëshiron të bëhesh kur të rritesh? Ajo nuk e di që po dëgjoj, por unë mund të dëgjoj përgjigjen që pëshpërit në telefon. Ajo thotë: “Dua të jem një motër e madhe.’ “

serena williams1 serena williams5

© Panorama.al

Te lidhura