Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor mbahet këtë të enjte në Shqipëri. Ja kush do ta drejtojë

Jun 8, 2021 | 17:49
SHPËRNDAJE

Këtë të enjte në Shqipëri do të mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor.

rama varheleyi

Ky samiti do të drejtohet nga Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

6 liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia e Veriut, Bosnje Hercegovina dhe Mali i Zi do të diskutojnë për projektet në rajon të përfituara në kuadër të Procesit të Berlinit.

Vitin e kaluar, takimi i 6 liderëve te Ballkanit Perëndimor u zhvillua online por u njoh si Samiti i Sofjes.

Këtë vit dy vendet e Ballkanit Perëndimor Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare për të shënuar hapjen e negociatave.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/