VIDEO- U shpall non grata/ Sali Berisha paralajmëron padi ndaj shefit të diplomacisë amerikane. Për çfarë e akuzon atë

May 20, 2021 | 18:03
SHPËRNDAJE

Një ditë pasi u shpall publikisht non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish-kryeministri Sali Berisha paralajmëron padi në Francë ndaj shefit të diplomacisë amerikane, Antony Blinken.

Berisha tha se do ta padisë nën akuzën e shpifjes. Gjatë një konference për shtyp, Berisha deklaroi se asnjëherë në jetën e tij nuk kishte akuzuar.

Berisha: Për arsye të cilat janë të panjohura për mua, sekretari i DASH Blinken ka publikuar dje pa asnjë paralajmërim dhe në mënyrën më të papritur dhe shpifësë vlerësime të gënjeshtërta për personalitetin tim.

E përsëris që kur kam filluar jetën time politike dhe që kur kam prekur rrogën e parë në borderotë e shtetit, e deri ditën e djeshme nuk ka njeri në botë që mund të thotë se unë jam i implikuar në një aferë të çfarëdoshme korruptive. Kam udhëzuar avokatin tim në Francë të ngrejë padi ndaj Blinken për shpifje publike.

Kam udhëzuar avokatin tim në një vend neutral siç është Franca që të ngrejë një padi direkte ndaj Blinken për shpifje. Zt Blinken mundet ndoshta të pretendojë. Imuniteti sot vlerësohet nga Gjykata në mënyrë relative, çka do të thotë se është ai mbrojtur kur ai kryen akte normale të pozitës së tij.

 LIVE: 

 

© Panorama.al

Te lidhura