“Rritje të vogla ekonomike”- Guvernatori Sejko bën bilancin: Sektori bankar përmirësim të vazhdueshëm. Papunësia në nivele të ulëta

| 16:39
SHPËRNDAJE
 

Guvernartori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, tha rritja ekonomike në vend vijon të ketë rritje të vogla.

Në një konferencë për shtyp, Sejko bëri një bilanc të ekonomisë në vend, ndërsa shtoi se papunësia është në nivele të ulëta.

Sejko-678x450

Rritja ekonomike vazhdon që të ketë rritje të vogla. Rritmi i rritjes ekonomike pritet të jetë i krahasueshëm me gjysmën e parë të viti.

Inflacioni për tremujorin është në nivelin 1.4 për qind. Sipas INSTAT ekonomia u rrit me 2.3%. Kredia në sektorin privat ka pësuar rritje. Sipas INSTAT, ekonomia shqiptare do të ketë rritje gjatë 2 viteve të ardhshme.

Difiçiti buxhetor vazhdon të mbetet i ulët, kurse papunësia është në nivele të ulëta. BSH mban të pandryshuar normën e interesit.  Ka përmirësim të vazhdueshëm të sektorit bankar.”, tha Sejko.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.