Rezulton në shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, kërkohet lejimi i marrjes së spermës nga burrat e vdekur

| 17:49
SHPËRNDAJE
 

Donacionet e spermës të marra nga burrat pasi vdesin duhet të lejohen, sipas një studimi të ri të publikuar në Journal of Medical Ethics.

Studimi pretendon se marrja e spermës nga burrat e vdekur është një mënyrë për rritjen e rezervave të disponueshme.

Në vitin 2017 në Britani, 2.345 bebe lindën nga sperma të dhuruara nga meshkuj të ndryshëm.

Por, ka një mungesë në rritje të donacioneve në të gjithë vendin për shkak të rregullave të rrepta.

Sperma mund të mblidhet pas vdekjes përmes stimulimit elektrik të gjëndrës së prostatës ose përmes operacionit dhe më pas mund të ngrihet.

Provat sugjerojnë që sperma e marrë nga burrat e vdekur mund të rezultojë në shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe nëse mblidhet 48 orë pas vdekjes.

Sidoqoftë, kjo praktikë mund të ngrejë pyetje në lidhje me pëlqimin dhe veton e familjes, si edhe ka shqetësime rreth anonimitetit të donatorit.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.