Rekordi i pabesueshëm i Kroacisë, ekipi i parë që i “mbijeton”…

SHPËRNDAJE

Me fitoren ndaj Anglisë, Kroacia arriti të kualifikohet për në finale, ku do të gjejë Francën. Por, kroatët kanë vendosur edhe një rekord interesant, ekipi i parë që i mbijeton tre shtesave, duke luajtur tre ndeshje nga 120 minuta.

kroaciaa

Ndaj Danimarkës dhe ndaj Rusisë, kroatët mbyllën në barazim lojën e rregullt dhe shtesat, ndëras u kualifikuan në të dyja rastet nga ruleta e penalltive. Ndërkohë, ndaj Anglisë, ekipi i Daliç luajti 120 minuta, por nuk iu desh të shkonte në penallti, prej golit të Manxukiç.

Edhe Belgjika në 1986 dhe Anglia në 2014, i kanë luajtur 3 shtesa në fazën me eliminim direkt të Botërorëve, por kanë dështuar që t’i kalojnë të treja këto shtesa.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakFotot e Almedës dhe Tolgës po bëjnë xhiron e rrjetit, çfarë ndodhi në jahtin e tyre, ndërhyn motra e aktores
Artikulli tjetërDaliç çon në qiellin e shtatë Kroacinë: Këta djem s’janë normalë, nuk e dini ende ç’do bëjmë…

S'KA KOMENTE

Comments are closed.