Refugjatët/ Takimi në Bruksel mbyllet pa marrëveshje, ja kur pritet vendimi

SHPËRNDAJE

Takimi i liderve te BE eshte mbyllur pa mbarreveshje lidhur me ceshtjen e shumedebatuar te refugjateve.

Propozimi i kryeministrit italian në Bruksel për anulimin e Marrëveshjes së Dublinit, nuk është mbyllur me një marrëveshje mes liderëve të vendeve të Bashkimit Europian. Liderët ishin të angazhuar më shumë për të shmangur një përplasje sesa për të arritur në një marrëveshje, raporton media shtetërore italiane ANSA.

merkel

Angela Merkel, në mbyllje të takimit, tha se në takimi le hapësire për të folur për “vullnetin e mirë”, e treguar nga të gjithë në tryezë për të kapërcyer mosmarrëveshje mbi emigrantët dhe për të gjetur një “zgjidhje europiane” në Këshillin Europian të enjten dhe të premten.

“Përgjegjësia është e të gjithëve, asnjë vend nuk duhet ta marrë peshën i vetëm”, tha kanelarja gjermane.

Në realitet, pozicionet duket se nuk kanë ndryshuar dhe Evropa mbetet e ndarë. Emmanuel Macron, pas debateve të ashpra me Italinë në ditët e fundit, u kthye për të theksuar me ton polemizuese se Franca “nuk ka mësime mësime për të marrë nga askush” sepse “këtë vit ishte vendi i dytë i kërkesave për azil”.

Kreu i Élysée i bëri thirrje Evropës që “të mos tradhtonte vlerat e saj themelore, sepse kur e ka bërë këtë, ka nxjerrë në pah më të keqen”.

Macron ka pranuar që propozimi italian të jetë “në përputhje” me diskutimet e vazhdueshme, por më pas kundërshtoi “qendrat e mbyllura” për emigrantët të menaxhuara dhe financuara nga Evropa në Bashkimin në territorin e BE, në vendin e parë të mërritjes.

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakBjarke, ti je vrasës me pagesë!
Artikulli tjetërGjyqtarja e Apelit të Vlorës kalon Vettingun, konfirmohet në detyrë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.