Reforma Zgjedhore/ Marrëveshje politike me PD? Gjiknuri: Lajm i mirë do ishte nëse…

| 13:54
SHPËRNDAJE

gjiknuri

Komisioni i Reformës Zgjedhore zhvilloi mbledhjen e radhës sot ku diskutoi propozimet e ekspertëve që synojnë depolitizimin e KQZ-së dhe procesit të monitorimit dhe numërimit të votave në zgjedhje.

Bashkëkryetari i këtij komisioni, Damian Gjiknuri, tha ne nje konference per mediat pas mbledhjes se propozimet e PD jane te mirepritura.

“Presim cdo lloj propozimi nga PD nga cdo palë e interesuar. Natyrshëm PD është pjesë integrale e këtij komisioni pavarëissht se s’merr pjesë. Ky është proces i hapur e transparent, diskutimet e draftet i vihen në dispozicon publikut”.

Pyetur se cfare do beje ky komision per fenomenin e shitblerjes se votave, Gjiknuri tha se si cdo krim tjeter edhe ky luftohet me politika penale.

“Fenomenet kriminale s’parandalohen nga kodi zgjedhor. Natyra ka bërë që të ketë edhe njerëz që shkelin ligjin. Kjo bëhet me proces transparent. Shit- blerjen e votave e lufton vvetëm procesi penal kur ka raste hetimet të bëhen në kohë, si cdo krim tjetër edhe krimi zgjedhor luftohet me politikë të luftës kundër krimit nga institucionet e ngarkuara nga ligji. Të mos i kthejmë zgjedhjet në mollë sherri”, u shpreh deputeti socialist.

“Nëse ka një marrëveshje që një pjesë e propozimeve të PD të diskuthen në komision kjo do ishte një ngjarje e mnirë për Shqipërinë”, tha ai, kur u pyet lidhur me mundesine e zerimit te punes se komisionit ne rast se do kete nje marreveshje politike me PD.

Me heret, per mediat foli edhe deputetja Rudina Hajdari bëri një përmbledhje nga ajo se çfarë u diskutua sot.

rudina hajdari

“Mendoj se fokusi mbetet te administrata zgjedhore, drafti është një revolucion më vete. Mbledhja e sotme u fokusua në dy drejtime. Kemi një arkitekturë të re. U pa në mënyrë të detajuar se si është propozuar nga ekspertët si do përzgjidhen ata. Do ketë edhe një seancë të dytë ku do diksutojmë më tej. Është draft tejet i rëndësishëm se flitet për një administratë të re zgjedhore. Është një pikënise e duhur pr nuk do të thitë se kemi arritur nmjë konsensus. Profesioni i komisionerëve është tepër i rëndësishëm. Kemi akoma shumë punë për të bërë. Po ashtu një pikë tjetër që u prek nga seanca e sotme ishte përgjegjshmëria që këta individe do të kenë kur do të zgjidhenn si anëtarë të KQZ. Njerëz jashtë statusit të nënpunësit civil mund të aplikojnë. Kyçi i gjithë kësaj është që do kalojë në Kuvend dhe kërkon 2/3. Keme vendosur që të kemi një mbledhje tjetër ku do merremi pikërisht me këtë draft, me të dytin. Dua që tju garantoj se do ketë takim sërish me shoqërinë civile dhe me aktorë të tjerë. Drafti i parë kishte mangësi në përbërje”, tha Hajdari.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.