Rasti i rrallë/ 45 vjeçarja shpallet dy herë zyrtarisht e vdekur nga dy spitale të ndryshme

| 19:43
SHPËRNDAJE

Mund të quhet rasti i parë zyrtar i Indisë për të ashtuquajturin “Efekti Lazarus”, kur një grua 45 vjeçare u shpall e vdekur dy herë nga dy spitale të ndryshme në disa orë larg në një rast që mund të konsiderohet vërtet i çuditshëm dhe pse jo edhe tragjik.

5da835c62030272fbc62dfe8

Gruaja vuajti nga sëmundje pulmonare obstruktive kronike, një gjendje inflamatore e mushkërive që ndikon rëndë në qarkullimin e ajrit. Ajo u pranua në spital për trajtim, por raportohet se ishte deklaruar e vdekur në spitalin shtetëror Multispeciality 16 në Chandigarh, dhe u certifikua si e vdekur nga pikëpamja mjekësore.

Familja e saj e pikëlluar raportohet se ka pritur në spital për rreth tre orë derisa një ambulancë të ishte e lirë për të marrë eshtrat e saj në shtëpinë e tyre në mënyrë që ata të mund të përgatitnin funeralin për gruan.

Sidoqoftë, gjatë rrugës për në shtëpinë e familjes, të afërmit e saj tashmë të shqetësuar panë që eshtrat e gruas po dridheshin, duke e çuar në një spital tjetër.

Mjerisht, pas dy orësh përpjekje për ringjallje urgjente, gruaja u shpall zyrtarisht e vdekur për herë të dytë në Urgjencën e Kolegjit Mjekësor Qeveritar dhe Spitalit, Chandigarh.

“Në aspektin mjekësor, ky quhet “Fenomeni Lazarus” dhe në të gjithë botën vetëm 38 raste të tilla janë raportuar deri më tani”, tha Dr. Dasari Harish, shefi i departamentit të mjekësisë ligjore të spitalit.

Gjithashtu, është krijuar një grup për të përcaktuar nëse kishte ndonjë keqpërdorim gjatë episodit, por nuk u zbulua asnjë shkelje.

“Harish postulates” janë disa ilaçe “shpëtuese”, të cilat përdoren për pacientët në situata krize, mund të kenë efekte më të qëndrueshme nga sa mendohej më parë, dhe me të vërtetë mund të ringjallin pacientët përkohësisht pasi të jenë shpallur zyrtarisht të vdekur.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.