Rama paralajmëron ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut në procesin e integrimit: Nëse çmenduria e Bullgarisë vijon, ne duhet…

Jun 25, 2022 | 18:55
SHPËRNDAJE

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut nëse ajo që ai e quajti “çmenduria bullgare” do të vijojë.

edi rama

Përmes një interviste të dhënë për televizionin France 24, Rama theksoi se me Maqedoninë e Veriut do të mbeten miq të mirë dhe do të vijojnë bashkëpunimin në “Open Balkan”, por mund të ndahen për sa i përket perspektivës evropiane, nëse vetoja bullgare do të vijojë bllokadën për anëtarësimin në union.

“Nëse kjo çmenduria e Bullgarisë do të vazhdojë ne duhet t’i ndajmë rrugët tona në këtë proces.

Ne do të jemi së bashku në Ballkanin e Hapur ne jemi fqinj dhe ne po përpiqemi të krijojmë lidhje të ngushta me Maqedoninë e Veriut dhe me të gjithë fqinjët e tjerë, sepse Ballkani Perëndimor është hallka më e dobët e Evropës dhe është i dobët karshi agresionit rus dhe konfliktit.

Ne nuk duam asnjë lloj kërcënimi të atillë që do të rrezikonte paqen që po ndërtojmë. Ajo që më duket e neveritshme në qëndrimin e Bullgarisë është mënyra si po e bëjnë këtë, sepse Maqedonia e Veriut nuk është aty të bëhet anëtarë e Bashkimit Evropian, ata mund ta bllokojnë në çdo moment, është aty për të nisur negociatat që do të kërkojnë vite”, tha Rama.

© Panorama.al

Te lidhura