Radha e vaksinave/ Kryebashkiaku gjerman në hetim nga policia pasi dyshohet se…

| 20:16
SHPËRNDAJE

Policia kontrolloi zyrat e kryetarit të bashkisë në qytetin qendror gjerman të Halle të hënën pas raporteve që zyrtarët e qytetit morën vaksinat e koronavirusit para kohe.

56066156_303

Vendi aktualisht është përqendruar në imunizimin e  punonjësve shëndetësorë, të moshuarve dhe njerëzve me probleme shëndetësore.

Akuza e mundshme, thanë prokurorët, ishte keqpërdorimi i artikujve të furnizuar nga shteti. Urdhrat federalë për dozat e mbetura u japin përparësi njerëzve që konsiderohen më të prekshëm nga COVID-19.

Autoritetet gjermane në shtetin e Saksonisë-Anhalt, ku ndodhet Halle, kanë akuzuar Kryetarin e Bashkisë Bernd Wiegand për shkelje të urdhrave në të paktën 585 raste.

Wiegand hodhi poshtë plotësisht akuzat gjatë fundjavës, duke deklaruar se vënia e tij dhe e të tjerëve me “funksione qendrore ligjore” të vaksinuara në janar ishte e duhur sepse marrësit me përparësi të lartë nuk mund të arriheshin në atë kohë.

Wiegand tha se njerëzit e imunizuar përfshinin 29 anëtarë të këshillit të qytetit dhe ekipit të menaxhimit të krizës së Halle.

 

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.