Qiproja bëhet pengesë për sanksionet e BE-së ndaj Bjellorusisë/ Borrel: Po cenon besueshmërinë e unionit

| 22:05
SHPËRNDAJE
 

Besueshmëria e BE është në rrezik pasi ministrat e jashtëm evropianë nuk arritën të bien dakord mbi sanksionet kundër Bjellorusisë, tha diplomati i lartë i bllokut të hënën.

Bashkimi-evropian-BE-780x439

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE, tha se Qipro ishte bërë pengesë që ata të arrijnë unanimitet mbi çështjen.

Brukseli ka hedhur poshtë rezultatet zyrtare të zgjedhjeve presidenciale bjelloruse të 9 gushtit, të cilat i kanë dhënë Aleksandër Lukashenkos me më shumë se 80% të votave. Kritikët e Lukashenkos thonë se zgjedhjet u manipuluan në favor të tij.

BE ka dënuar gjithashtu dhunën pasuese të lëshuar kundër protestuesve dhe paralajmëroi se “shpejt” do të vendosë sanksione ndaj njerëzve përgjegjës për manipulimin e votave dhe shtypjen.

Borrell u tha gazetarëve të hënën pas takimit se “megjithëse ka një vullnet të qartë për të miratuar ato sanksione, nuk është e mundur të bëhet kjo sot sepse unanimiteti i kërkuar nuk u arrit”.

“Qipro mungon për të na dhënë unanimitet,” vazhdoi ai.

Qipro vazhdoi të bllokojë lëvizjen e sanksioneve derisa masa të ngjashme të godasin Turqinë për kërkimin e saj të diskutueshëm të energjisë në Detin Mesdhe lindor. Udhëheqësit e BE pritet tani të përpiqen të thyejnë bllokimin kur ata të takohen në Bruksel të enjten.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.