“Qeveria të shpallë SOS”, mjeku i Traumës jep alarmin: Pas disa vitesh nuk do kemi ku të vizitohemi

| 14:12
SHPËRNDAJE

“Qeveria duhet te shpalle SOS, te gjeje mjetet dhe rruget qe te mbaje keto kontigjente, jane truri i kombit, pas disa vitesh nuk do te kemi ku te vizitohemi”.

dogjani-mjeku

Kete alarm ka dhene Presidenti i Shoqatës së Traumës, Agron Dogjani, duke folur per fenomenin e dhimbshem te largimit te mjekeve dhe studenteve te mjekesise, kryesisht drejt Gjermanise.

Profesor Dogjani i bëri deklaratat ne nje pronocnim per mediat, pas Kongresit të tretë Ndërkombëtar të Traumës që po mbahet në Tiranë.

Duke folur per gjendjen ne spitalin e Traumes, ai theksoi se “ne tashme kemi mungese kuadri mjekesor mbi 5 reanimatore. Kemi 8-9 reanimatore qe mbulojne punen voluminoze te gjithe kirurgjise”- tha ai, duke shtuar se janë 100-150 trauma në ditë që përplasen në të vetmen qendër të specializuar cka në vit përbën një shifër të frikshme 40 mijë trauma.

Sipas mjekut është shkaktuar nga rritja alarmante e kasidenteve me të vdekur e të plagosur.

“Spitali eshte po ai, popullata eshte shtuar, aksidentet jane dyfishuar dhe na duhen me shume kapacitet akomoduese dhe hospitalizuese, pra nje spital me te madh”

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.