Pse Turqia mori përsipër luftën në Siri

| 19:42
SHPËRNDAJE

Nga Mevlut Cavusoglu- Ministri i jashtëm i Turqisë.

merlin_162487146_2c60e0ed-7426-4ca8-a76d-d8c6c2dcecec-jumbo

ANKARA, Turqi – Është zhgënjyese që operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë po qarkullon në mediat amerikane si një sulm ndaj kurdëve, si dobësim i luftës kundër të mbeturve nga Daesh (ose të ashtuquajturit Shteti Islamik) dhe dëmton besueshmërinë e Amerikës me aleatët e saj. Unë jam i detyruar ta vendos direkt rekordin sepse aleanca 67-vjeçare e NATO-s që ka Turqia me Shtetet e Bashkuara nuk është e përkohshme, taktike dhe as transaksionale.

Turqia filloi operacionin për të siguruar sigurinë e saj kombëtare duke larguar rrezikun e paraqitur nga terroristët përgjatë rajoneve të saj kufitare. Ky operacion do të çlirojë sirianët që jetojnë atje nga tirania e organizatave terroriste dhe të eleminojë kërcënimin për integritetin territorial dhe unitetin politik të Sirisë. Këto dy zhvillime do të lehtësonin kthimin e sigurt dhe vullnetar të Sirëve të zhvendosur.
Turqia asnjëherë nuk ka pranuar një korridor të drejtuar nga një grup terrorist në kufirin e tij. Ne kemi propozuar vazhdimisht krijimin e një zone të sigurt, përfshirë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Ne u kemi bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të ndalojnë ofrimin e mbështetjes materiale për terroristët.

Por burokracia amerikane e sigurisë nuk mund ta lejonte veten të shkëputej nga grupi, i njohur për si PYD / YPG. Kjo, edhe pse zyrtarë amerikanë, përfshirë një sekretar të mbrojtjes , kanë pranuar që PYD / YPG, i cili formon thelbin e Forcës Demokratike Siriane, janë të pandashme nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit , ose PKK, në Turqi, e cila njihet si një organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Europian dhe NATO.
Bashkëbiseduesit tanë amerikanë duket se ishin dakord që ato forca duheshin larguar përgjatë kufijve tanë dhe ne madje kishim rënë dakord për një afat kohor. Kohët e fundit, bisedimet ushtarake në gusht përfunduan me një angazhim të ndërsjellë për krijimin e një zone të sigurt nga e cila u desh të hiqte PYD / YPG. Por Shtetet e Bashkuara nuk e panë këtë gjë dhe na lanë përshtypjen e fortë se po luante për një kohë, ndërsa grupi terrorist futej në vetvete edhe më thellë në Siri.

PYD / YPG mund të paraqitet para botës si grupi që luftoi Daesh-in, por gjithashtu kontrabandon eksploziv për PKK duke gërmuar tunele në tokën turke. Ne kemi gjetur anëtarët e saj që të fusin të burgosurit Daesh drejt Turqisë. Dhe në nëntor 2017, BBC raportoi për një marrëveshje të fshehtë nën të cilën Forcat Demokratike Siriane rregulluan transportin dhe lejuan qindra terroristë Daesh të shpëtonin gjatë operacionit të koalicionit për të çliruar qytetin e Raqqa.

Duhej të vepronim. Disa zëra shprehën shqetësime për sigurinë e popullatës kurde në Siri. Dua të përsëris dhe theksoj se lufta e Turqisë nuk është kundër kurdëve. Lufta jonë është kundër terroristëve. Çdo përshkrim i situatës si “turqit kundër kurdëve” është me qëllim të keq dhe i rremë. Kurdët nuk janë armiqtë tanë.
Synimi ynë është kompleksi i terrorit i drejtuar së bashku nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit dhe PYD / YPG, të cilët kanë rekrutuar ushtarë fëmijë, disidentë të frikësuar, kanë ndryshuar demografinë dhe kanë rekrutuar e detyruar në zonat nën kontrollin e tyre.

Kurdët, arabët, të krishterët dhe të tjerët që kanë vuajtur nën zgjedhën e PYD / YPG do të jenë më të mirë kur të lirohen. Këshilli Botëror i të krishterëve Aramen kanë pohuar këtë pikë me këmbëngulje.

Para se të vazhdojmë me këtë operacion, ne kemi ndërmarrë të gjitha hapat për të minimizuar rrezikun ndaj civilëve dhe për të parandaluar një krizë humanitare. Gjatë viteve të fundit, Turqia ka siguruar strehim për një numër të madh refugjatësh nga Siria verilindore, përfshirë arabët, kurdët dhe turkmenët.

Shumica e tyre, përfshirë mbi 300,000 kurdë, u dëbuan nga shtëpitë e tyre nga terroristët. Ne u kemi siguruar atyre sigurinë, strehimin dhe jetesën në Turqi. Ne kemi ndarë bukën tonë dhe përfitimet e shërbimeve tona publike. Turqia është vendi më i madh humanitar në botë dhe pritës për shumicën e refugjatëve nga e gjithë bota.
Turqia ka krijuar një model të besueshëm në tre vitet e fundit. Operacionet e Turqisë në veri-perëndim të Sirisë – në 2016-2017 dhe rreth Jarabulus dhe 2018 në Afrin – pastruan një zonë të gjerë të pranisë terroriste. Pas këtyre operacioneve, komunitetet që vuajtën nën terrorizëm filluan të jetojnë në paqe dhe të përfitojnë nga qeverisja e rregullt. Rreth 365,000 refugjatë u kthyen në shtëpinë e tyre në veri-perëndim të Sirisë.

Ne kemi krijuar shërbime publike, përfshirë shkolla për mbi 230,000 studentë. Gjashtë spitale me 55 ambulanca punësojnë mbi 2,000 personel sirian dhe turk në zonat e çliruara në veri-perëndim të Sirisë. Janë ndërtuar shumë objekte rekreative dhe sportive, përfshirë një stadium futbolli. Bizneset u rehabilituan dhe u hap një portë kufitare për të lehtësuar tregtinë. Bujqësia dhe blegtoria filluan të marrin ndihmë materiale.
Krahasoni operacionet e mëparshme të Turqisë me shkatërrimin e Raqqa nga koalicioni dhe do të shihni se si i menaxhojmë me kujdes operacionet e terrorizmit. Mësimet e marra në ato operacione do të na ndihmojnë ta bëjmë edhe më mirë këtë herë.

PKK dhe PYD / YPG kanë bërë shantazhe ndaj komunitetit global duke pretenduar se lufta kundër Daesh do të shkatërrohej pa to. Por lufta kundër atyre terroristëve brutal nuk do të shkatërrohet, veçanërisht nëse aleatët tanë qëndrojnë gjatë dhe bashkëpunojnë me Turqinë. Ne jemi i vetmi komb që vendosim “çizmet në tokë” kundër Daesh.

Lufta kundër Daesh dhe organizatave të tjera terroriste do të duhet të vazhdojë me kontributet dhe bashkëpunimin e të gjithëve. Disa vende evropiane nuk kanë dëshirë të lejojnë kthimin e qytetarëve të tyre që u bashkuan me këtë grup. Sidoqoftë, të dëshirosh larg problemin nuk mund të jetë politika. Ata duhet të plotësojnë pjesën e tyre të barrës.
Ne në Turqi jemi të bindur se po hapim rrugën që refugjatët sirianë të kthehen në shtëpi dhe të sigurojnë që Daesh dhe grupet e tjera terroriste të mos shfaqen përsëri.

Unë jam i vetëdijshëm që kthimi i sigurt dhe vullnetar në shtëpi i refugjatëve sirianë duhet të planifikohet dhe menaxhohet me kujdes. Kjo duhet të vazhdojë në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe në bashkëpunim me agjensitë përkatëse të Kombeve të Bashkuara. Siria është shtëpi e disa etnive dhe këshillat lokale të zbatueshëm dhe përfaqësues duhet të krijohen derisa të gjendet një zgjidhje politike për konfliktin sirian.
Pas operacionit tonë të fundit kundër terrorizmit, në zonat ku kurdët ishin me shumicë, Turqia lehtësoi krijimin e këshillave qeverisës vendorë me shumicë kurde për të përfaqësuar popullsinë.

Sirianët duan të shkojnë në shtëpi tani. Ata kanë vuajtur më shumë se sa duhet. Ne jemi duke ndërmarrë iniciativën për të ndihmuar në krijimin e kushteve paqësore që janë të nevojshme për kthimin e miliona refugjatëve. Përkundër keqkuptimeve mbizotëruese, operacioni ynë do të ndihmojë në adresimin e dimensionit humanitar të problemit, do të kontribuojë në ruajtjen e unitetit të vendit dhe shtimin e procesit politik.

Burimi: The New York Times – Përshtati Panorama

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.