Pse fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të hanë kurrë kokoshka? Ja çfarë rrezikojnë ata

Sep 28, 2021 | 23:42
SHPËRNDAJE

Kokoshkat preferohen shumë nga fëmijët dhe të rriturit. Disa prindër ua ofrojnë ato fëmijëve të vegjël, ndërsa të tjerët thjesht e anashkalojnë momentin kur fëmija ua kërkon.

Sipas “Bright Side”, shëndeti i fëmijëve nën katër vjeç rrezikohet nëse konsumojnë kokoshka.

Efekti i rrezikshëm që një kokoshkë mund të ketë tek një fëmijë i vogël

kokoshka, femije (2)

Në vitin 2019, “USA Today” raportoi një ngjarje, ku një djalë 2-vjeçar kishte përfunduar me urgjencë në spital për shkak se kishte ngrënë kokoshka.   Djali po kollitej dhe kishte ethe. Pas ekzaminimit, mjekët zbuluan se mushkëritë e djalit ishin dëmtuar dhe kjo gjë i kishte shkaktuar inflamacion.

Mjekët hoqën copën e kokoshkave nga mushkëritë e fëmijës dhe kjo histori pati një përfundim pozitiv. Sidoqoftë, nëna e djalit donte që prindërit e tjerë të mësonin nga ky aksident dhe ajo shkroi një postim paralajmërues në Facebook.

Pse pikërisht deri në moshën katër vjeç?

kokoshka, femije (1)

Sipas ekspertëve, fëmijët janë më të rrezikuar nga mbytja derisa të mbushin 4 vjeç. Vetëm në moshën 4 vjeç, ata janë në gjendje të përtypin ushqimin që hanë në mënyrën e duhur. Kjo ndodh sepse, në këtë moshë, dhëmbët e tyre shpërthejnë dhe aftësitë e përtypjes janë të mira për të ndarë ushqimin në copa më të vogla para se ta gëlltisin.

Për më tepër, fëmijët më të vegjël mund të shpërqendrohen lehtësisht nga gjërat që ndodhin rreth tyre, gjë që gjithashtu rrit rrezikun e mbytjes. Kjo është arsyeja pse fëmijët e vegjël duhet të ndihmohen gjithmonë kur hanë. Ecja, vrapimi, qeshja ose të folurit gjatë ngrënies, si dhe të ngrënit shumë shpejt, gjithashtu mund të rrisë rrezikun për mbytje.

Disa ushqime të tjera që mund të jenë të rrezikshme për fëmijët e vegjël

kokoshka, femije (3)

Fatkeqësisht, kokoshkat nuk janë ushqimi i vetëm që paraqet rrezik mbytjeje për fëmijët e vegjël. Sipas pediatërve, përveç kokoshkave, nuk duhet t’u japim ushqimet e mëposhtme fëmijëve të vegjël:

Hot Dogs

Karamele e fortë

Arra dhe fara

Karrota të papërpunuara

Mollë

Rrush

Gjalp kikiriku

Marshmallow dhe çamçakëz

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/