Prokurori i Tahirit kalon “sitën” e Vettingut, konfirmohet në detyrë

SHPËRNDAJE

Prokurori i Krimeve të Rënda, Dritan Prençi, ka kaluar Vettingun, pas seancës së sotme në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

KPK pas kontrollit të pasurisë, integritetit profesional dhe moral ka vendosur që ta konfirmojë Prençin në detyrën e tij si prokuror tek Krimet e Rënda.

Pasuria e deklaruar/ Prokurori i Tahirit në sitën e Vettingut, çfarë kërkoi nga KPK

ERALD DELIU/ Drejt rikonfirmimit ne detyre edhe prokurori i Krimeve të Rënda, Dritan Prençi. Ai ka dale sot përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, ne nje seance degjimore. Kujtojme se Prenci është edhe një ndër prokurorët që heton ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Sipas relatores Zhegu, nga te dhenat e marra nga ILDKPI, prokurori nuk ka probleme me pasurine.

Dritan Prençi
Dritan Prençi

Sipas KPK, ne listen e pasurise eshte deklaruar: nje apartament 74 metra katrore ne Kashar, blere ne vitin 2008 i likuduar me kredi 30 mije euro. Autoveture tip golf 1998 blere ne 2011, me 50 mije leke dhe pas rregullimeve shkon 2 mije euro.

Ne adrese te tij ka patur nje kallezim ne Prokurorine e Kurbinit per shperdorim detyre, por eshte vendosur mosfillim pasi s’ka patur vepra penale. Konkretisht shtetai H.P. ka kallezuar per shkelje te etikes se prokurorit, pasi sipas ketij shtetasi, Dritan Prenci ka nxjerre nga zyra avokatin e tij.

Vete Prenci i pranishem ne seance ka deklaruar se nuk ka asnje pretendim per procesin e hetimit administrativ. “Ishte nje proces i rregullt. Kerkoj rikonfirmim ne detyre”- ka thene ai.

Ne fund te seances se sotme eshte njoftuar se vendimi i KPK do te jepet me daten 7 qershor.

***

SKEDA 

Prençi ka në dorë edhe dosje si ajo e Orest Sotës, që është bashkuar më atë të ish-ministrit, si dhe ndiqte procedimin penal për llogari të Shqipërisë, të financierit të Habilajve, Nezar Seitit, i cili u ekstradua në janar të këtij viti mes shumë polemikash. Ndryshe nga shumë kolegë të tij, Dritan Prençi ka deklaruar ndër vite një pasuri modeste.

Kështu, sipas të dhënave të “Open Spending Albania”, Prençi ka deklaruar në ILDKPKI se në vitin 2008 është bërë pronar i një apartamenti banimi 78 metra katrorë në Tiranë, i cili është blerë atë vit në shumën 31,204 euro me kredi bankare. Në vitin 2011, Prençi ka deklaruar se ka marrë edhe hipotekën e apartamentit.

Gjithashtu, atë vit Prençi ka deklaruar në pronësi edhe një automjet që e ka blerë për 2,000 euro. Këto janë pasuritë e paluajtshme të prokurorit Dritan Prençi. Ai ka deklaruar edhe një kredi tjetër me interes 3 për qind, në shumën 2,596,000 euro me një afat prej 96 muajsh.

Ai ka paguar thuajse 30 % të vlerës së saj deri më tani. Në deklaratat e tij të pasurisë, Prençi nuk ka për të deklaruar shumë, veçse të ardhurat nga puna e tij si prokuror pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe pagën e bashkëshortes.

Në KPK Prençi do të përballet me trupën gjykuese që përbëhet nga Genta Tafa Bungo, Pamela Qirko dhe Suela Zhegu. Kujtojmë se prokurori Prençi, së bashku me kolegun e tij, Vladimir Mara, janë nën hetim disiplinor nga Prokuroria e Durrësit pas ekstradimit të bujshëm të Nezar Seitit.

Në janar të këtij viti, Kryeprokurorja e përkohshme fajësoi në një farë mënyrë Prokurorinë e Krimeve të Rënda për ekstradimin e Seitit, që sipas saj, nuk ka komunikuar me Prokurorinë e Tiranës, e cila kishte në dorë dosjen e ekstradimit. Megjithatë, duket se ky hetim ka mbetur në vend. Përveç Dritan Prençit, më 5 qershor në orën 10:00, përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit do të jetë edhe gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj. Ky i fundit ka një karrierë të gjatë në sistemin e drejtësisë.

Ai ka qenë fillimisht gjyqtar në Durrës në vitin 1992 dhe një vit më pas është emëruar kryetar i Gjykatës së Sarandës deri në vitin 1995. Nga ai vit deri në vitin 1998, Islamaj ka qenë gjyqtar në Gjykatën e Krujës dhe në vazhdim, deri në vitin 2002, ka qenë gjyqtar në Kavajë.

Në vitin 2002, Islamaj emërohet kryeinspektor i Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Në vitin 2003 emërohet gjyqtar në Apelin e Tiranës. Në vitin 2011 ai emërohet gjyqtar në Gjykatën e Lartë. Po kështu, më datë 4 qershor, në seancë dëgjimore do të jetë edhe Anila Leka, prokurore pranë Prokurorisë së Përgjithshme.

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakPjesëmarrja në Europë, ish-kapiteni i Partizanit merr post të rëndësishëm te skuadra shqiptare
Artikulli tjetërIsh-banori i “Big Brother” fëlliq vajzën e botës, i publikon bisedën që i kërkon…

S'KA KOMENTE

Comments are closed.