Problemet e trupit, që kanë si shkak stresin

| 16:04
SHPËRNDAJE

Stresi është një gjendje që bëhet gjithnjë e më e zakonshme, duke u bërë një epidemi e vërtetë, për shkak të stilit të jetesës kaotike dhe shqetësimeve që janë duke u bërë gjithnjë e më të vështira për tu menaxhuar. Stresi ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin psikofizik të njerëzve. Nëse keni një ose më shumë nga simptomat që sugjerojmë më poshtë, shkaku është ndoshta stresi.

Urtikaries. Nëse trupi papritmas mbulohet me një skuqje të kuqërremtë, shkaku është stresi. Kur trupi i nënshtrohet situatave të shpeshta stresuese, sistemi imunitar dobësohet dhe rrit prodhimin e histaminës, duke gjeneruar një reagim të ngjashëm me atë alergjik.

Ndryshimet e peshës. Stresi rrit prodhimin e kortizolit, një hormon që zvogëlon aftësinë e trupit për të përpunuar sheqerin në gjak dhe ndryshon mënyrën se si metabolizon yndyrën, proteinën dhe karbohidratet.

Dhimbje koke. Nëse koka fillon të dhemb shpesh, me siguri shkaku është stresi. Stresi lëshon kimikate që shkaktojnë ndryshime të nervave dhe enëve të gjakut në tru, duke shkaktuar dhimbje koke.

Dhimbje barku. Stresi ndikon në mënyra të ndryshme në traktin e zorrëve. Mund të shkaktojë rritje të prodhimit të acideve tretëse, dhe për këtë arsye dhimbje në stomak dhe zbaticë, por gjithashtu mund të ngadalësojë zbrazjen e stomakut, duke shkaktuar gazra dhe fryrje. Stresi madje mund të rrisë kontraktimet koloniale, duke shkaktuar diarre dhe ngërçe.

Ftohjet e shpeshta. Stresi dobëson sistemin imunitar, duke na bërë më të prekshëm ndaj viruseve dhe baktereve. Në situata stresuese ka më shumë të ngjarë të merrni ftohje dhe grip.

Puçrra fytyre. Në situata stresuese rritet prodhimi i kortizolit, gjë që shkakton një rritje të prodhimit të vajit nga gjëndrat e lëkurës. Vaji i tepërt bie në kontakt me gjëndrat e flokëve, me papastërti dhe qeliza të vdekura, duke shkaktuar akne.

Konfuzion mendor. Stresi ndikon edhe në mendje. Kortizoli e vështirëson përqendrimin dhe aftësinë e kujtesës. Ankthi dhe depresioni janë sëmundje të tjera mendore që shoqërohen me stresin.

Burimi / www.rimedio-naturale.it

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.