Prebiotikët dhe probiotikët

Sep 28, 2023 | 9:57
SHPËRNDAJE

NGA DORELA HASANKOLLI Medikamente-farmaci-ilace

Mikrobioma e aparatit tretës të njeriut përbëhet nga një larmishmëri bakteresh të “mira” dhe të “këqija”.

– Probiotikët janë baktere të gjalla të mira, që gjenden në disa ushqime ose shtesa ushqimore.

– Prebiotikët janë substanca që vijnë nga llojet e karbohidrateve (kryesisht fibra, substancat si insulina, galaktooligosaharidet, laktuloza) që njerëzit nuk mund t’i tretin, por bakteret e zorrës munden.

Prebiotikët ndihmojnë në luftën kundër baktereve të “këqija” dhe shërbejnë si ushqyes për ato të “mirat” duke ndihmuar në shumimin e tyre. Prebiotikët janë më të fuqishëm se probiotikët, pasi shumica e këtyre të fundit “vdesin” në kur bien në kontakt me nxehtësinë, aciditetin e stomakut, enzimat dhe lëngun biliar. Pra, duhet të arrijnë në një numër gjithnjë e më të madh në zorrët tona dhe të mbesin gjallë. Të gjitha këto kritere i përmbushin bakteret e acidio- laktike, ndër të cilat sidomos lactobacilet dhe bifidobakteret.

Ushqimet që janë të pasura me fibra prebiotike përfshijnë:

Bishtajore, fasule dhe bizele

Tërshëra

Banane

Manaferrat

Shparguj

Zarzavate

Hudhra

Presh

Qepë

Ushqime probiotike që përmbajnë natyrshëm baktere të dobishme përfshijnë:

Kosi

Lakër

turshi

Kimchi

Kombucha

çaj

Kefir

Disa lloje turshish (kur bëhen në shtëpi, pa përdorur uthull, e cila i eliminon mikro-organizmat)

Djathë i butë (lactobacillus i djathit të tipit Guda)

Buka me farë buke

Sa të rëndësishëm janë probiotikët për fëmijët?

Duke plotësuar bakteret e mira të trupit tuaj, probiotikët ndihmojnë në tretjen dhe funksionin e sistemit imunitar – madje mund të ndihmojnë në trajtimin ose parandalimin e sëmundjeve të caktuara. Ato janë veçanërisht të dobishme në rastet e diarresë ose kapsllëkut – të dyja janë të zakonshme tek fëmijët. Probiotikët mund të ndihmojnë në lehtësimin e disa prej simptomave të sindromës së zorrës së irrituar dhe sëmundjes inflamatore të zorrëve.

Fëmijët që tashmë marrin antibiotikë, mund të përfitojnë edhe nga probiotikët. Antibiotikët mund të shkaktojnë dhimbje stomaku, kapsllëk ose diarre, dhe probiotikët mund të lehtësojnë këto efekte anësore. Por jo të gjithë probiotikët janë efektivë gjatë marrjes së antibiotikëve, prandaj bisedoni me pediatrin ose farmacistin se cili probiotik është më i miri për fëmijën tuaj.

A duhet të marrin fëmijët probiotike?

Disa studime sugjerojnë se probiotikët mund të jenë të mirë për fëmijët. Një studim zbuloi se fëmijët të cilëve u jepeshin probiotikë çdo ditë për 3 muaj kishin më pak gjasa të kishin probleme me frymëmarrjen dhe diarrenë sesa fëmijët që iu dha një placebo.

Në disa studime edhe pse nevojiten më shumë kërkime është vënë re se probiotikët mund të zvogëlojnë rrezikun e fëmijëve për të zhvilluar disa kushte si sëmundjet autoimune, alergjitë dhe astma.

Nga ana tjetër, disa studiues vërejnë se probiotikët mund të mos kenë shumë efekt tek fëmijët. Për shkak se mikrobioma e tyre nuk është zhvilluar plotësisht, probiotikët thjesht mund të kalojnë si mbetje normale.

Në përgjithësi, është më mirë që fëmijët të marrin probiotikë përmes ushqimeve në vend të marrjes së tyre nëpërmjet suplementeve, përveç nëse pediatri i tyre rekomandon ndryshe.

Kjo do të thotë probiotikë të mjaftueshëm për të mbajtur në nivelin e duhur bakteret e mira të zorrëve dhe mjaftueshëm prebiotikë për të ushqyer probiotikët.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura