“Po e çojnë botën në ‘rrezik kolosal'”, alarmi i ish-udhëheqësit, ja ç’thotë për mosmarrëveshjet aktuale midis Rusisë dhe Perëndimit

| 11:16
SHPËRNDAJE

6399B9C5-25EA-4040-8B45-AF2AE64086AE_w1023_r1_s

Ish-udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbachev, paralajmëroi se mosmarrëveshjet aktuale midis Rusisë dhe Perëndimit e çojnë botën në “rrezik kolosal” për shkak të kërcënimit nga armët bërthamore.

Në një intervistë për BBC-në, Gorbachev kërkoi nga të gjitha vendet që të deklarohen për shkatërrimin e armëve bërthamore, me qëllim “shpëtimin e vetes dhe të planetit”.

“Për aq kohë sa ekzistojnë armë të shkatërrimit në masë, në radhë të parë armë bërthamore, rreziku është kolosal”, tha Gorbachev.

Intervista vjen tri dekada pas rënies së Murit të Berlinit dhe në kohën e shqetësimeve në rrijtje për kthim në Luftën e Ftohtë.

I pyetur t’i përshkruajë tensionet aktuale midis Moskës dhe Perëndimit, Gorbachev tha: “Të ftohta dhe luftë”.

Frika për një garë të re me armë bërthamore është rritur prejse Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë tërhequr, muaj më parë, nga Traktati i Forcave Bërthamore me rreze të mesme veprimi.

Ky traktat, me të cilin janë shkatërruar koka të shumta bërthamore, është nënshkruar më 1987 nga Gorbachev dhe presidenti i atëhershëm amerikan, Ronald Reagan./Burimi: REL

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.