“Po bën filma, lëpirësat po të shpallin si hero!”- Rama u përgjigjet kritikëve: Qeveria s’e zhduk dot inflacionin! Jetoj ditë-natë me këtë detyrë dhe…

Oct 1, 2022 | 9:33
SHPËRNDAJE

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kritikëve të komentuesve online të cilët e kanë akuzuar se ai e ka sajuar vetë të gjithë situatën për rritjen e çmimit të energjisë, ndërkohë që e anuloi atë një ditë më parë të t’u hequr si hero.

Komenti është përzgjedhur nga vetë stafi i kryeministrit dhe është lexuar prej tyre, ndërkohë që në të nuk mungonin tonet e forta si “situatë është një film” dhe “lëpirësit e shpallën si hero” për shpëtimin e situatës.

Por Edi Rama ka deklaruar se nuk ka bërë asnjë heroizëm dhe se s’është shpëtimtari i vendit.

Ai theksoi se qeveria po bën çmos që të zbusë inflacionin, ndërkohë që ka theksuar se tërheqja nga rritja e çmimit të energjisë erdhi për shkak të reshjeve të shiut dhe përgjigjes për kursim që familjet shqiptare kanë bërë.

Lepiresat

“Unë kam bërë asnjë heroizëm dhe s’kam dal si shpëtimtar, unë çdo ditë, ditë-natë  jetoj me këtë detyrë dhe kjo është në funksion të rezultateve për njerëzit, apo të lehtësimit të barrës mbi njerëzit.

Inflacionin e luftës nuk e kam sjell unë, apo qeveria, s’kam parë ndonjë qeveri që e ka zhdukur.

Këtu s’behet fjalë as për të vjelë dhe as për të mjelë, behet fjalë për një situatë kritike që po ç’bën gjithë botën.

Natyrisht që në tetor konsumohet më pak, dhëne rast se s’do i kishim këto komponent që në Tetor, na një anë reshjet dhe një tendence konsumi që ka filluar ne do na duheshin patjetër të ardhurat e atyre që konsumojnë mbi 800 kWh.

Nuk janë 60 mijë, por janë 30-40 mijë, përfshirë dhe familje të tjera që janë dy apo tre kurora.

Unë filma nuk bëj, kam luajtur në një filma të Ermal Mamaqit, unë jam këtu për bërë ato që duhen dhe ato që them”, theksoi Rama.

© Panorama.al

Te lidhura