“Peshku qelbet nga koka”/ PD: Qeveria çdo tender sot e jep pa garë, me një dëm prej 7 miliard euro

Jul 9, 2021 | 15:48
SHPËRNDAJE

Partia Demokratike të premten ka akuzuar kryeministrin Rama si frymëzuesin e korrupsionit në administratën shtetërore, duke e përkufizuar takimin e tij të zhvilluar këtë paradite në Kryeministri me shprehjen popullore: peshku qelbet nga koka.

dhurata cupi

Në një deklaratë për mediat, në emër të PD-së, ish-deputetja Dhurata Çupi theksoi se pas shfaqjes tallëse të ditës së djeshme me policinë, Edi Rama sot dhuroi një tjetër shfaqje me drejtuesit e komanduar të pushtetit vendor.

“Bëni si them unë por mos bëni si bëj unë” u tha Rama të emëruarve të tij në bashkitë e vendit, thekson Çupi.

Sipas saj, qytetarët shqiptarë e dinë se njerëzit e ndershëm të mbledhur në atë sallë numërohen me gishtat e dorës, megjithatë të dëgjosh Ramën që bën moral për tenderat dhe korrupsionin, nuk është gjë tjetër veçse një nivel i ri i teatrit të absurdit.

Sepse shkelësi i ligjit nuk mund të vendosë drejtësi aq më pak kritere ndershmërie në zbatimin e ligjeve mbi prokurimet publike.Qeveria Rama, në kundërshti me çdo normë kushtetuese dhe ligjore, ka miratuar 9 ligje të bëra apostafat për klientët pranë kryeministrit. Duke e kthyer kështu korrupsionin në nivelin e kapjes së shtetit, sikurse vërtetohet nga raportet e “Transparency International”, tha ajo.

Çupi u shpreh se qeveria Rama është kampione e Prokurorimeve Publike, të dhëna pa garë, ku sipas saj, vetëm 30% e prokurorime në vend jepen pa garë që nga viti 2014.

Fakt i provuar nga Komiteti Auditues i BE-së që 1 ne 3 jepet pa gare dhe kjo nuk ka lidhje me pushtetin vendor por me te gjithë qeverisjen Rama. Çdo tender sot jepet pa gare, me 99% te vleres limit dhe me nje dem ekonomikte vertetuar nga klsh ne nivelin e 7 miliard euro”, deklaroi ish-deputetja demokrate.

Çupi thekson se Rama bëri një ligj antikushtetues për shembjen e teatrit, me emër dhe mbiemër të ortakut me të cilin do të rrëmbente pronën publike.

Ai që falsifikoi firmë e Sekretartit të Shtetit të Delaëare për të vjedhur 20 milionë euro për një kilometër rrugë, ai që i kontraktoi miliona euro me kontrata sekrete, ai që praktikat korruptive nuk i ndali as në kohë pandemie dhe as gjatë fatkeqësisë së tërmetit, ai që e renditi Shqipërinë të dytën në botë për nivelin e ryshfetit, sot po përpiqet të lajë duart me korrupsionin, duke bërë koka turku ushtarët e tij nëpër bashki”, tha ajo.

Fatkeqësia e Ramës është se nuk i gënjen dot më qytetarët. Shqiptarët e ndjejnë në xhepat e tyre, në tryezat e tyre peshën e korrupsionit që ka varfëruar çdo familje dhe e ka bërë edhe më të zymtë perspektivën europiane të Shqipërisë. Shqiptarët e dinë që peshku qelbet nga koka  dhe se një regjim që vjedh zgjedhjet nuk mund të ofrojë gjë tjetër veçse një qeverisjes të korruptuar”, thekson më tej Cupi.

© Panorama.al

Te lidhura