Përshkallëzohen tensionet me Iranin/ Ambasadori britanik në Teheran arrestohet nga policia pasi akuzohet për…

| 9:19
SHPËRNDAJE
 

Ambasadori britanik në Teheran u arrestua për disa orë, pasi u akuzua nga autoritetet vendase si nxitës i protestave.

5487

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab ka paralajmëruar Iranin se rrezikon të bëhet një vend i “pavlerë” ndërkombëtar.

Sekretari i Jashtëm tha se ndalimi i Rob Macaire, pa asnjë arsye apo shpjegim, ishte një “shkelje flagrante” e ligjit ndërkombëtar. Ai tha se Teherani ishte në një udhëkryq, me perspektivën e vazhdimit të izolimit politik dhe ekonomik nëse nuk angazhohet diplomatikisht me perëndimin.

Macaire u tha se ishte “i sigurt dhe mirë” në ambasadën britanike pasi ai u la i lirë pas më shumë se një ore në paraburgim. Arrestimi i tij erdhi ndërsa një valë demonstrimesh anti-qeveritare shpërtheu në të gjithë vendin pas pranimit zyrtar se Forcat iraniane kishin rrëzuar aksidentalisht një aeroplan avokatësh ukrainas duke vrarë të gjithë 176 njerëzit në bord.

Kuptohet që ambasadori kishte marrë pjesë në atë që ishte faturuar si përkujtim për viktimat e përplasjes në Universitetin “Amir Kabir”. Megjithatë ngjarja u shndërrua shpejt në një protestë antiqeveritare.

Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim në Iran, pasi ai u përpoq të kthehej në ambasadë ai ishte një nga personat e arrestuar jashtë universitetit me dyshimin se organizonte, provokonte dhe drejtonte veprime radikale. Ishte e paqartë se nga kush është arrestuar.

Në një deklaratë, Raab tha: “Arrestimi i ambasadorit tonë në Teheran pa arsye ose shpjegime është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar.

“Qeveria iraniane është në një udhëkryq. Ajo mund të vazhdojë marshimin e saj drejt statusit të “pariahut” me të gjitha izolimet politike dhe ekonomike që sjell, ose të ndërmarrë hapa për të dekurajuar tensionet dhe të angazhohet në një rrugë diplomatike përpara”, tha ministri britanik.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.