Përdhunimi i një gruaje zgjidhet pas 14 vjetësh dhe “mrekullia” vjen nga…

Mar 8, 2021 | 20:35
SHPËRNDAJE

Një njeri i pastrehë algjerian u arrestua për një përdhunim në rrugë 14 vjet më parë. Hetuesit, dhe veçanërisht viktima, thuajse kishin humbur të gjitha shpresat.

perdhunim

Në vend të kësaj, në janar, gruaja, e cila ishte 41 vjeç në atë kohë dhe ishte në Viale Umbria në të gdhirë për të shkuar në punë, shpërtheu në lot para fotografisë së të dyshuarit që iu tregua.

Pothuajse një mrekulli hetimore, e bë e mundur nga baza e të dhënave kombëtare të ADN-së, ku profili i burrit përfundoi rastësisht në vitin 2017.

Gjithnjë e më shumë raste të “harruara” zgjidhen falë ADN Bank. Krijuar nga ligji në 2009 dhe “populluar” me profile gjenetike që nga viti 2017, tani ka 200,000 mostra biologjike të marra, me autorizimin e gjyqtarit, nga të burgosurit dhe personat e arrestuar për krime. Përveç 20 mijë objekteve biologjike të personave të panjohur të mbledhur në skenat e krimit. Nga viti 2017 deri më sot, përmes korrespondencës midis profileve të grupit të parë dhe të dytë, policia ka mbyllur 156 raste të pazgjidhura: vjedhje, grabitje, dhunë seksuale, vrasje. Disa më shumë se njëzet vjet pas fakteve. Në vitin 2020, krimet për të cilat u gjet një ndeshje skene krimi-i dyshuar ishin 38. Më të vjetrat datojnë që nga viti 1999. Jo vetëm kaq. Janë vërtetuar mbi një mijë lidhje midis dy ose më shumë skenave të krimit, duke vërtetuar se autori i krimit është i njëjti i padënuar.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.